Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 27

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-27.htmlPałac
Pałac Pareńskich
w Krakowie

Pałac Pałac Pareńskich w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Wielopole 4

Trzon hotelu Holiday Inn Kraków stanowi Pałac Pareńskich, dziś pięknie odnowiony i fortunnie objęty ramionami z betonu i szkła przez nowoczesną bryłę, dyskretnie wkomponowaną w stary Kraków z przełomu XIX i XX wieku. Dawniej pałac należał do profesora nauk lekarskich Stanisława Pareńskiego (1843 - 1913), wybitnej postaci ówczesnego Krakowa, uczestnika Powstania Styczniowego, który zasłynął w mieście jako wspaniały internista i działacz społeczny.
Niegdyś w Pałacu Pareńskich działał jeden z artystycznych salonów miasta i bywał tu każdy, kto się w kręgach kulturalnych Młodej Polski liczył. Jeden z nich, wielce utalentowany malarz Teodor Axentowicz utrwalił na płótnie słynne panny Pareńskie, inny zaś bywalec tutejszego salonu, Tadeusz Boy-Żeleński, jedną z tych panien wziął za żonę. Bywali tu między innymi Jacek Malczewski, Feliks Jasiński oraz Stanisław Wyspiański, który odczytywał tu pierwsze fragmenty "Wesela".

Źródło: krakowlife.plUmieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 10