Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRASKÓW

Pałac w Kraskowie
Lokalizacja: (DSW) woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Marcinowice

W Kraskowie stoi pałac, którego czar przyciągał ludzi od zawsze. Już Celtowie odprawiali tu swoje magiczne rytuały wokół granitowej skały majestatycznie wypiętrzonej z ziemi. Od tamtej pory miejscowość zyskiwała na sile i nie bez przypadku historia Doliny Bystrzycy przez wieki naznaczona została wieloma opowieściami i legendami. Już przed rokiem 1250 stał tu majątek, który następnie przebudowano w pałac na wodzie.
Podczas wojny trzydziestoletniej budowla legła w gruzach., po czym trwała przez wieki jako genius loci dopóki nie padła ofiarą pożaru. W 1746 hrabia Dawid Sigismund von Zedlitz und Leipe zatrudnił światowej sławy budowniczego- Fischera von Erlach Młodszego. W oparciu o jego projekt zrealizowano jeden z piękniejszych dzieł rokoko Europy - okazały Pałac w Kraskowie, który zastąpił  strawioną ogniem  bryłę. W 1945 pałac  musiał stawić czoła zawirowaniom systemowym, które na długie lata osłabiły jego siły.
W 1992 los przywiódł do Kraskowa austriackiego marszanda Thomasa Gamperla. W cieniu ruin pałacu poczuł on niewiarygodną siłę tego miejsca i wbrew rozsądkowi, lecz z wizjonerskim zacięciem postanowił pomóc wznieść się Feniksowi. Tak powstał jeden z najpiękniejszych hoteli pałacowych Europy, prowadzonych w pełen wyczucia sposób hołdujący magii miejsca. Piętrzy się on dumnie emanując historią zapisaną w jego murach.

Więcej na: kraskow.pl


 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


 

 


 Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2011
Ilość zdjęć: 122