Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BŁOTNICA STRZELECKA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/botnica-strzelecka.htmlPałac
w Błotnicy Strzeleckiej

Pałac w Błotnicy Strzeleckiej
Lokalizacja: (OST) woj. opolskie, pow. strzelecki, gmina Strzelce Opolskie

Największą atrakcją i zabytkiem Błotnicy Strzeleckiej jest pałac Posadowskych, właścicieli większości błotnickich ziem. Posiadaczem Błotnicy był Carl Friedrich von Veber a od 1851 roku hrabia Hermann Posadowski. Sama miejscowość była podzielona na majątek Grafa i Wieś.
Zespół pałacowo-folwarczny znajduje się w centralnej części wsi. Składa się z pałacu otoczonego parkiem na wschód i pn.-wsch. Pałac wzniesiono w końcu XIX wieku, w stylu neoklasycznym.
Aktualnie w pałacu znajduje się biblioteka publiczna, mieści się także Świetlica Wiejska SOK. W budynku działał przez wiele lat Uniwersytet Ludowy.
W latach osiemdziesiątych funkcjonowało dwuletnie pomaturalne studium reżyserii amatorskich teatrów lalek. W ciągu kilku lat swojej działalności przez tę szkołę przewinęło się kilkadziesiąt osób, dzisiaj w większości są to aktorzy, pracownicy teatralnych pracowni plastycznych oraz przedstawiciele innych zawodów. Było to miejsce dające doskonałe warunki do rozwoju w każdej dziedzinie, dzięki doskonałej kadrze nauczycielskiej.
Na pałacu umieszczona jest tabliczka z napisem: "Kiedy pod Górą św. Anny w 1921 roku ważyły się losy śląska i lała się krew serdeczna jego ludu. W tym budynku mieścił się sztab powstańczy. Dla uczczenia bohaterów powstań śląskich. W XX-lecie Polski Ludowej tablicę ufundowało towarzystwo rozwoju ziem zachodnich maj 1965 r."

Źródło opisu: dolny-slask.org.pl

 
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015
Ilość zdjęć: 45