Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ROZTOKA

Pałac
Hochbergów
w Roztoce

Pałac Hochbergów w Roztoce
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. świdnicki, gmina Dobromierz

Pałac w Roztoce to barokowa rezydencja Hochbergów w Roztoce. Pałac jest otoczony obszernym parkiem oraz dziedzińcem folwarcznym.
Pałac w Roztoce powstał prawdopodobnie w XVI w. jako renesansowy dwór o charakterze obronnym. W XVIII w. został gruntownie rozbudowany na barokową rezydencję rodu von Hochberg. Przebudowa w II połowie XIX w. wprowadziła do architektury budynku elementy eklektyczne. Po włączeniu do Polski w 1945 pałac został znacjonalizowany i przekazany miejscowemu PGR. W 1953 r. został odremontowany, jednak obecnie pozostaje nieużytkowany.
Obiekt zbudowany jest na planie prostokąta, z wewnętrznym dziedzińcem i znaczną wieżą na osi fasady ogrodowej. Jest trójkondygnacyjny i kryty dachem spadowym łamanym. Portal wejściowy wraz z kamieniarką okienną zachował swoje klasycystyczne dekoracje.
Wewnątrz zachowały się dekoracje niektórych sal w tym malowidła plafonowe w sali balowej oraz cenne architektonicznie kominki.

Źródło: dolnyslask.org
  
Inne budynki


Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013
Ilość zdjęć: 85