Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŚMIAŁOWICE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/smiaowice.html
Pałac
w Śmiałowicach

Pałac w Śmiałowicach
Lokalizacja: (DSW) woj. dlnośląskie, pow. świdnicki, gmina Marcinowice

Na pocz. XVI w. zbudowano tu dwór będący siedzibą rodziny von Seidlitz. Przebudowany w 1680 roku dla jezuitów na barokowy pałac. W 1698 roku istniała kaplica, sala jadalna, duża sala i 15 pojedynczych pokoi. Pałac stał się domem wypoczynkowym dla ojców i braci zakonnych. W 1720 roku dobudowano wieżyczkę z zegarem. Na miejscu pałacu zbudowano ok. 1822 roku pałac klasycystyczny, potem zmieniono elewacje zewnętrzne. - Podczas wojny trzydziestoletniej majątek znacznie podupadł i został wykupiony przez cesarza. W związku z kasatą zakonu jezuitów w 1773 roku cztery lata później (wraz z okolicznymi wsiami) nabył hrabia von Schlabrendorf, w latach 1829-1907 dobra dzierżawiła rodzina Barchewitzów, potem von Richthofenowie: Eugen do 1910 roku, następnie Hans Horst do 1937, a ostatnim właścicielem był Gotthilf von Salisch. - Obecnie w pałacu mieszczą się biura i mieszkania.
Budynek klasycystyczny, wzniesiony na planie czworoboku. Okna zróżnicowanej wielkości i kształtu. Nad głównym wejściem balkon otoczony metalową balustradą, podtrzymywaną przez dwie kolumny i półkolumny przy elewacji. Skrzydła pałacu dwutraktowe.
W poł. XIX w. założono park romantyczny
W 1698 roku wybudowano stajnie dla koni, drewniany wodociąg, most z dębowych bali.
Park i pałac - położone na skarpie rzeki Bystrzycy

Źródło: polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016
Ilość zdjęć: 39