Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WILKANÓW

http://majkad.blogspot.com/2010/10/wilkanow.htmlPałac
Althannów
w Wilkanowie

Pałac Althannów w Wilkanowie
Lokalizacja: (DKL) woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gmina Bystrzyca Kłodzka

Pałac w Wilkanowie (dawniej: Wölfelsdorf) w stylu barokowym powstał prawdopodobnie w latach 1681 – 1684, w wyniku przekształcenia renesansowego XVI–wiecznego dworu w letnią rezydencję hrabiowskiego rodu von Althann z Międzylesia. Z inicjatywy Michaela Wenzela II von Althmanna, autorem projektu nowej siedziby był Jacob Carove. Kolejne rozbudowy miały miejsce ok. 1700 oraz 1730 r. Powstały wówczas oficyny i dziedziniec honorowy, od północnej strony pałacu założony został ogród w stylu francuskim. Autorem projektu był André Le Nostre. Znajdowała się tam fontanna. Po drugiej stronie drogi prowadzącej do Międzygórza utworzono park z oranżeriami, fontannami oraz ozdobnymi bramami, który zaprojektowany został prawdopodobnie przez ucznia André Le Nostre.
Budynek założony został na planie czworoboku, posiada cztery kondygnacje, ostatnia z nich pełniła funkcję poddasza i oddzielony była od pozostałych gzymsem. Posiadająca powierzchnię 4500 m kw. budowla mieściła 50 pomieszczeń. Na elewacjach znajdują się pilastry do wysokości gzymsu, od strony frontowej bogaty portal. Wnętrze pałacu było trzytraktowe, z sienią na osi. Zbudowano tu reprezentacyjne, szerokie schody. Część komnat miała kolebkowe sklepienia i dekoracje malarskie. Niezwykle bogaty wystrój posiadała dwukondygnacyjna sala balowa, znajdująca się na drugim piętrze. Na suficie znajdował się fresk F. Bartscha, przedstawiający wątki owidiuszowskie, na ścianach zaś usytuowane były medaliony ze scenami batalistycznymi rodu Althannów. Sala balowa oraz reprezentacyjna jadalnia ze sklepieniem zwierciadlanym zostały zniszczone, kiedy zawalił się dach.
W 1945 r. gmach uległ jedynie częściowemu zniszczeniu. Od końca II wojny światowej do 1970 r. pałac był w posiadaniu PGR-u i popadł w ruinę. W latach 80. i 90. XX w. w obiekcie prowadzono remont, próbując przeznaczyć go na hotel. Cztery budynki bramne zyskały wtedy nowe stropy i dachy, pałac – nowe stropy. W 1991 r. budynek przejęła gmina, która wystawiła go na sprzedaż. Jednak wskutek powodzi z 1997 r. mury zostały poważnie uszkodzone, a część ścian runęła.
Obecnie pałac jest w stanie ruiny. Zachowały się zabudowania folwarczne oraz resztki parku (porastają go chaszcze).

Źródło: dolny-slask.org.pl
folwarkKościół parafialny poświęcony świętemu Jerzemu wspomniany został po raz pierwszy w
dokumentach w roku 1381.
Początkowa budowla drewniana została w roku 1516 zastąpiona kamienną. W roku
1659 przeprowadzono renowację kościoła, a w latach 1698-1738 kościół otrzymał
obecną formę i kamienną wieŜę


Umieszczone zdjęcia wykonano: październi 2016
Ilość zdjęć: 63