Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GROBNIKI

Zamek
komandora Prószkowskiego
w Grobnikach

Zamek komandora Prószkowskiego w Grobnikach 
Lokalizacja: (OGL) woj. opolskie, pow. głubczycki, gmina Głubczyce

We wsi Grobniki stoi jedyny w tych stronach zamek joannicki - Zamek komandora Prószkowskiego. No, może niezupełnie zamek, a raczej dom zakonny - renesansowa budowla obronna, popularnie nazywana zamkiem lub dworem. Przebudowany i otynkowany pełni obecnie funkcję wiejskiego domu kultury (klucze u sołtysa). 
Nieistniejącą dziś, trzecią kondygnację dworu zamieszkiwali niegdyś zakonnicy. Na drugiej znajdowała się sala reprezentacyjna z czterema gotyckimi oknami w ścianie zachodniej, przebudowanymi w XVI wieku w stylu renesansowym. W sieni na parterze odnajdziemy gotycki portal, wykonany z otynkowanej dziś cegły kształtówki. Warto w tym miejscu dodać, że nie jest to też pierwszy dom zakonny w Grobnikach. Ten zniszczyli u schyłku XIII w. skonfliktowani z joannitami mieszczanie z Głubczyc. Obecny dwór jest dziełem odbudowy (XV w.) oraz znaczącej rozbudowy przeprowadzonej na przełomie lat 50. i 60. XVI wieku z rozkazu komtura (komandora) barona Jerzego Prószkowskiego. Nad wejściem od strony południowej widnieje kartusz herbowy rodziny Prószkowskich z krzyżami maltańskimi – symbolem joannitów. Krzyże maltańskie zobaczymy także na dachach stojącego w pobliżu kościoła p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. 
Z domem zakonnym w czasach świetności komandorii sąsiadowały stajnie, młyn, browar, stodoły i stawy rybne. Joannici wznieśli w Grobnikach hospicjum i szkołę.

Źródło opisuopolskie.naszemiasto.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2014
Ilość zdjęć: 17