Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

TRZEBIESZOWICE

Zamek na Skale w Trzebieszowicach
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gmina Lądek Zdrój

Zamek na Skale to jeden z najpiękniej utrzymanych zamków-hoteli w Polsce. Jego najstarsza część wznosi się na skale nad zakolem Białej Lądeckiej, stąd też nazwa - Zamek Na Skale. Historia zabytku sięga XV w. Niecałe sto lat później na ruinach siedziby rycerskiej wzniesiono renesansowy dwór z wewnętrznym dziedzińcem. W XVIII w. zamek kupili Wallisowie, przedstawiciele francuskiego rodu, posiadający także dobra w Irlandii. Trzebieszowice szybko stały się sporą atrakcją, licznie odwiedzaną przez turystów, głownie kuracjuszy z pobliskiego Lądka-Zdroju. Oprócz samego zamku podziw budził zwierzyniec oraz piękny park. W 1765 r. do Lądka zawitał sam Fryderyk II Wielki. Ponieważ zubożałe z powodu wojen uzdrowisko nie było w stanie godnie podjąć władcy, zwrócono się o pomoc do Wallisów. Ze swojego zamku pożyczyli krzesła, stoły, kanapy i firanki do królewskiego apartamentu. Dzisiejszy wygląd zamek zawdzięcza członkom hrabiowskiej rodziny Chamare-Harbuval. Na początku XX w. przebudowali go gruntownie. 
Trzebieszowice stały się jedną z najbardziej luksusowych rezydencji Ziemi Kłodzkiej. Bogate wyposażenie zaginęło w 1945 r., kiedy weszły tu wojska radzieckie. Dzisiaj w Zamku „Na Skale” mieści się elegancki hotel z centrum spa i salami konferencyjnymi. W 2006 r. gościły tu uczestniczki konkursu Miss World, co tylko potwierdziło znane powiedzenie, że piękno ciągnie do piękna.  
Wnętrze restauracjiHotel

  
Wchodzimy do SPA

ParkWychodzimy z zamku

 
 


Umieszczone zdjęcia wykonano: kwiecień 2010
Ilość zdjęć: 102