Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

CZERWIĘCICE

Pałac w Czerwięcicach
Lokalizacja: (SRC) woj. śląskie, pow. raciborski, gmina Rudnik

Informacje o historii pałacu w Czerwięcicach są bardzo skromne. W literaturze dominuje pogląd, że rezydencję zbudowała rodzina von Szymonskich w 1892 r., tymczasem jeszcze w książce adresowej z 1905 r. jako właściciel majątku wymieniony był Wiktor von Wrochem.  Tak więc rezydencję wznieśli na pewno Wrochemowie i wątpliwe by stało się to tak późno. Dobra w Czerwięcicach od 1712 r. prawie przez dwieście lat pozostawały w rękach tej rodziny. Poza Dolędzinem był to jedyny majątek jednej z linii Wrochemów. O znaczeniu dla niej Czerwięcic świadczy również wybór tutejszej kaplicy jako nekropolii. Przypuszczam, że Wrochemowie zbudowali już w XVIII w. dwór, który w l847 i 1892 roku przeszedł kolejne przebudowy, w rezultacie których uzyskał formę neorenesansowego pałacu.
Neorenesansowy pałac to budynek murowany, z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie zbliżonym do prostokąta, dwukondygnacjowy, całkowicie podpiwniczony, nakryty wysokim czterospadowym dachem z lukarnami. Elewacja pd. (ogrodowa), 11-osiowa, z dwoma ryzalitami bocznymi w formie wież i 3-osiowym ryzalitem środkowym zwieńczonym trójkątnym frontonem. Przed ryzalitem środkowym kolumnowo-filarowy portyk. Okna bocznych ryzalitów w bogatych obramieniach. W elewacji bocznej (wsch.) centralny ryzalit zwieńczony szczytem  z wolutowymi spływami i trójkątnym naczółkiem. Elewacje ozdabiają profilowane gzymsy kordonowy i koronujący. W budynku zachowany pierwotny układ pomieszczeń - dwutraktowy, z korytarzem i holem na osi.
Pałac usytuowany jest na wzniesieniu górującym nad wioską, otacza go niewielki, zaniedbany park krajobrazowy, w pobliżu również pozostałości zabudowań gospodarczych dawnego folwarku, powoli rozgrabiane przez „nieznanych sprawców”. Obiekt w złym stanie zachowania, w rękach prywatnych, można go oglądać tylko z zewnątrz. Po 2003 r. właściciel otoczył go ogrodzeniem, nie rozpoczął jednak remontu.
Na końcu miejscowości znajduje się dawna klasycystyczna kaplica, rozbudowana i przekształcona w 1999 r. na kościół filialny p.w. Matki Boskiej Różańcowej.  
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2011
Ilość zdjęć: 22