Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRASNE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krasne_12.html
Pałac
w Krasnem

Pałac w Krasnem
Lokalizacja: (LCH) woj. lubelskie, pow. chełmski, gmina Rejowiec Fabryczny

Obecnie istniejący budynek został wzniesiony prawdopodobnie w połowie XIX wieku, zaś pod jego koniec, ówczesny właściciel dóbr Krasne - Leon Przanowski - ogrodził teren dworku murem z białego kamienia (opoki), który w niezłym stanie istnieje obecnie. Zięć Przanowskiego, a zarazem ostatni dziedzic tych włości – Paweł Gutowski (rozstrzelany przez Niemców w Kumowej Dolinie w 1940 roku) – uporządkował wokół dworu aleje parkowe, założył klomby i zbudował oranżerie, którą opiekował się ogrodnik. Ruiny, podobnie jak i czworaki przeznaczone dla służby dworskiej zachowały się do lat 50-tych XX w.
W latach 60-tych XX w. dokonano adaptacji częściowo już zdewastowanego budynku – siedziby dawnych właścicieli Krasnego – na cele szkolne. W wyniku tej adaptacji na piętrze dworu zlokalizowano dwa mieszkania dla nauczycieli, wyposażone w energię elektryczną oraz instalacje wodociągową i kanalizacyjną. Na dole powstały trzy sale lekcyjne, kancelaria szkolna oraz sanitariaty.
Ostatni właściciel Krasnego Paweł Gutowski wraz ze swym teściem Przanowskim wydzielili na początku lat 20-tych XX w. na styku wsi Krasne i Józefin teren pod budowę szkoły. Była to placówka przez wiele lat tętniąca życiem, stanowiąca ośrodek kultury dla całego środowiska. Począwszy od lat 70-tych XX w. rozpoczął się jej systematyczny regres, co doprowadziło nie tylko do jej upadku, lecz także stopniowej dewastacji. 


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 10