Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 37

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-37.htmlPałac
Sanguszków
w Krakowie

Pałac Sanguszków w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Franciszkańska 1

Pałac Sanguszków to zabytkowy budynek znajdujący się przy ul. Franciszkańskiej 1 na rogu z ul. Bracką 17, na Starym Mieście w Krakowie. Należał kiedyś do książęcej rodziny Sanguszków – stąd nazwa, a obecnie należy do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Obecny pałac powstał po pożarze miasta w 1850 roku na miejscu wcześniejszej kamienicy z lat 1808-1813 zwanej pałacem Khittlów powstałej w wyniku przebudowy dwóch wcześniejszych kamienic, których rodowód sięgał XVI wieku. Jest to to 4-skrzydłowy gmach o zwartej sylwecie, zwrócony fasadą do ulicy Franciszkańskiej. Swój dzisiejszy kształt nabył w latach 1851-1853 według projektu berlińskiego architekta Plessnera dla Maurycego Józefa i Heleny Rosenthalów (stąd wcześniejsza nazwa Pałac Rosenthalów). Przed 1862 został zakupiony przez ks. Eustachego Stanisława Sanguszkę jako tzw. dom dochodowy. Do 1866 wynajmował go austriacki Urząd Skarbowy, w 1887 Siostry Bożej Miłości prowadziły w nim dom, przytułek dla dziewcząt i służących. W okresie 20-lecia międzywojennego mieścił się w nim Bank Wschodni. W 1984 książę Roman Władysław Sanguszko podarował go na ręce kardynała Franciszka Macharskiego Archidiecezji Krakowskiej.

Źródło: wikipedia.plUmieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 9