Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BOBROWNIKI

Pałac
w Bobrownikach

Pałac w Bobrownikach
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, pow. słupski, gmina Damnica

Eklektyczny pałac w Bobrownikach został zbudowany w latach 1864-65 przez rodzinę von Mitzlaff.
Usytuowany w parku na polanie, skrajnie w stosunku do jego układu na krawędzi wąwozu.
Zespół dworsko-folwarczny z połowy XVIII, połowy i końca XIX oraz początku XX wieku
Bobrowniki to stare lenno rodziny von Zitzewitz poświadczone nadaniami w 1485 i 1529 roku. Od 1563 do XIX wieku tu było gniazdo rodu von Somnitz. W 1784 roku we wsi istniał folwark, drugi powstał w Neu Bewersdorf, całość liczyła 28 dymów. W 1809 roku dobra przeszły w ręce Ernsta Gustava Mitzlaff z Wiatrowa. W 1885 roku wieś w posiadaniu barona von Stackelberga. 
W 1890 roku wymieniana jest jako właścicielka majątku szlachcianka Freifrau von Stackemberg, a w 1895 przejął je Landbank w Berlinie. W 1899 r. majątek Bobrowniki przejął Gustaw Mach, a w 1900 nabył je von Böttinger, który w 1908 r. sprzedał je Podduckowi. 
Ostatnimi właścicielami, od 1924 roku, byli Wilhelm i jego syn Georg Steifensand (Steinfensend ?). 
Pałac w swej zasadniczej części prostokątny, dwutraktowy z traktem komunikacyjnym wzdłuż osi wschodnio-zachodniej. Po bokach, wzdłuż krótszych ścian pałacu dobudowane prostokątne ryzality oraz graniasta wieża od zachodu.
Bryła pałacu zwarta, dwukondygnacjowa z nieużytkowym poddaszem, Główny korpus budynku przykryty dwuspadowym dachem, kopertowym dachem, ryzality boczne trójkondygnacjowe, zwieńczone oddzielnymi dwuspadowymi daszkami. Graniasta wieża, przylegająca do pałacu od zachodu sześciokondygnacjowa, zwieńczona tralkową, kamienną balustradą, z platformą widokową na szczycie.
Układ i wielkość pomieszczeń parteru świadczą o jego reprezentacyjnym charakterze, natomiast piętro posiadało charakter mieszkalny.
Budynek murowany z cegły pełnej, ceramicznej, ściany fundamentowe licowane od zewnątrz kamieniem. Więźba dachowa drewniana o konstrukcji płatwiowo-krokwiowej. Dach pokryty dachówką karpiówką w koronkę.
Zachowane wyposażenie hallu głównego - drewniane schody, ozdobny piec kaflowy w jednym z pomieszczeń na parterze. W obecnym gabinecie dyrektora zachowane lustro w ozdobnej ramie i fragment sztukaterii - rozeta na suficie.
Park pochodzi z 2. poł. XIX w. z pięknymi bukami, jeden z nich ma ponad 4,4 m w obwodzie. Przy wejściu na dawny dziedziniec pałacowy leżą dwa głazy narzutowe o wysokości około 2, 5 m.
W skład zespołu wchodzą jeszcze gorzelnia murowana z 1841, 1875 roku - obecnie w ruinie oraz spichlerz i stajnia murowana z końca XIX i początku XX wieku. 

Źródło opisupolskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 39