Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WIELKA LIPA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/wielka-lipa.htmlPałac
w Wielkiej Lipie

Pałac w Wielkiej Lipie
Lokalizacja: (DTR) woj. dolnośląskie, pow. trzebnicki, gmina Oborniki Śląskie

Właścicielami byli w 1. poł. XVII w. von Pannewitzowie, następnie von Knobelsdorfowie. W kolejnych latach przechodził często z rąk do rąk. Od 1897 roku należał do Alfreda von Waldenburg-Würbena, który postawił tu swoją rezydencję. Pałac pierwotnie zwany był "zamkiem Elizy" ("Elsenburg"). W 1994 roku obiekt znalazł się w rękach prywatnych i od tego czasu nie jest udostępniany dla zwiedzających.
Budynek neogotycki w duchu romantycznym, ma dwie kondygnacje. Wzniesiono go na nieregularnym planie, zbliżonym do litery "T". Ma kilka ryzalitów oraz wieżę o czterech kondygnacjach w północno - wschodnim narożniku budowli. Elewacje zdobione są szczytami, wieżyczkami, balkonami, zróżnicowanymi pod względem kształtu oknami. W elewacji południowej znajduje się bogaty portal o kształcie ostrołuku, zwieńczony schodkową wimpergą. Umieszczono na nim herby: fundatora pałacu i jego trzeciej żony Elizy Karoliny von Krohn de Domo von Unruth. Na banderoli portalu widnieje napis: "Ein Veste Burg ist unser Gott"-"Warownym grodem jest nasz Bóg"“. Cytat ten pochodzi z hymnu autorstwa Marcina Lutra.

Źródło: polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 36