Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KOSZALIN

Pałac
Młynarza
w Koszalinie

Pałac Młynarza Koszalinie
Lokalizacja: (ZK) woj. zachodniopomorskie, miasto na pr. powiatu, gmina Koszalin

Przy ul. Młyńskiej na wysokości Dzierżęcinki znajduje się Pałac Młynarza oraz młyn. Historia tego miejsca sięga XIII wieku, najprawdopodobniej już w tym czasie znajdował się tam pierwszy młyn wodny ,który uległ zniszczeniu w wyniku pożaru na początku XVII w. Obecnie widoczna i istniejąca budowla dotycząca młyna powstała w I połowie XIX wieku ,do której pod koniec XIX wieku dobudowano Pałac Młynarza. Na ówczesne czasy młyn posiadał nowoczesne amerykańskie urządzenia do mielenia zboża i turbinę wodną. Po II wojnie światowej mieściła się tam administracja Państwowych Zakładów Zbożowych. Obecnie obiekt poddano gruntownemu remontowi i zlokalizowano siedzibę Muzeum.W sąsiedztwie Pałacu Młynarza znajduje się skansen a w nim dziewiętnastowieczny młyn. Obecnie stanowi stanowią one siedzibę Muzeum Okręgowego. Skansen zajmuje się na dziedzińcu Jemneńskim. Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii, jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, Jarmarki Jamneńskie, programami edukacyjnymi oraz konkursami dla dzieci i młodzieży. Można tu zwiedzać osiem ekspozycji stałych (archeologiczną, historii Koszalina i Pomorza, numizmatyczną, sztuki dawnej, trzy ekspozycje etnograficzne, wystawę sztuki współczesnej) oraz liczne wystawy czasowe.


Do wystaw stałych w Pałacu Młynarza i w skansenie mogliśmy wejść dzięki gościnności pracowników muzeum. Było to w ostatnią godzinę piątkowego otwarcia muzeum. Mimo, że pracownicy szykowali się już do weekendu poświęcili nam czas i oprowadzili spóźnialskich po wszystkich dostępnych do zwiedzenia wystawach za co w tym miejscu bardzo dziękujemy i oczywiście polecamy to przyjazne turystom miejsce. 

Wystawy stałe:
„Sztuka dawna i rzemiosło od baroku do secesji”
"Osieki 1963- 1981”
„Koszalin od średniowiecza do współczesności”
„Monety i medale ze zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie”
„Wyspa kulturowa. Wieś Jamno pod Koszalinem”

„Warsztat szewski”- Ekspozycja mieści się w zabytkowym budynku gospodarczym zagrody rybackiej.
„Kuźnia pomorska” - Wystawę tworzą narzędzia kowalskie (kowadła, młoty i kleszcze oraz te mniej znane - przecinaki, gładziki, przebijaki czy cyrkle kowalskie).
„Pradzieje Pomorza” - Wystawa archeologiczna prezentująca dzieje osadnictwa, wyroby kultury materialnej i wierzenia społeczeństw zamieszkujących Pomorze od epoki kamienia po czasy średniowiecza. Częścią ekspozycji jest zaaranżowany wykop archeologiczny, prezentujący zabytki w takim stanie, w jakim znajdują je archeolodzy.

 Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2017
Ilość zdjęć: 268