Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ZAKRZÓW

Pałac w Zakrzowie 
Lokalizacja: woj. opolskie pow. kędzierzyńsko-kozielski, gmina Polska Cerekiew
 
Neobarokowy pałac z przełomu XIX i XX w. w otoczeniu 8 hektarowego założenia parkowego. Wzniesiony został dla magnata cieszyńskiego hrabiego Larisch von Monnich, którego rodzina była w posiadaniu tych ziem od około 1830 roku. Kolejnym właścicielem Zakrzowa został w 1912 roku Bolko hrabia von Halsingen. Budynek zbudowany jest na planie prostokąta z narożnymi ryzalitami. Od strony południowej znajduje się portyk wsparty na ośmiu kolumnach z tarasem. Dach mansardowy z lukarnami. Zachowana klatka schodowa. Obecnie własność gminy Polska Cerkiew. Od 1991 roku gmina zezwala wykorzystywać zabudowę Ludowemu Klubowi Jeździeckiemu „Lewada”. 


Aby utrzymać zabytek w dzisiejszych czasach trzeba mieć na to pomysł. Pomysł taki miał Andrzej Sałacki, 12-krotny medalista Mistrzostw Polski, trener kadry narodowej w dyscyplinie ujeżdżenie. Najlepszy w Polsce i jeden z najlepszych na świecie trener. Utworzyła na terenie wokół pałacu. Ludowy Klub Jeździecki „Lewada”. Przed frontem pałacu został usytuowany czworobok konkursowy, na wzór wiodących ośrodków jeździeckich Europy. „Lewada” ma status Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w dyscyplinie ujeżdżenie. Od roku 1998 odbywają się tutaj prestiżowe, głośne dzięki TVP ogólnopolskie „Jeździeckie Mistrzostwa Środowisk Twórczych”, od roku 2004 pod nazwą: Art Cup - „Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd”. Co rok do Zakrzowa przyjeżdża wtedy około 70 osób, m.in. znanych aktorów z popularnych polskich seriali.. A oto niektórzy z nich w moim obiektywie:
  

 

 
Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2010, wrzesień 2011
Ilość zdjęć: 53