Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STRZEKĘCINO - Pałac Bursztynowy

Pałac
Bursztynowy
w Strzekęcinie

Pałac Bursztynowy w Strzekęcinie
Lokalizacja: (ZKO) woj. zachodniopomorskie, pow. koszaliński, gmina Świeszyno

W XVII wieku w osadzie rolniczej Strzekecino (niemiecka nazwa Streckenthin) znajdował się majątek rycerski należący do rodzin von Wolde, właścicieli pobliskiej wsi Dunowo (Thunow). Prawdopodobnie już od XVIII wieku przy siedzibie rycerskiej istniał ogród ozdobny, na co wskazują obecnie stare drzewa występujące w otoczeniu pałacu. Jednak o wielkości i wyglądzie pierwotnej siedziby rycerskiej i o ogrodzie nic nie wiadomo. Przypuszczalnie istniało dworskie archiwum, które według opinii kierownika Archiwum Państwowego w 1945 roku zostało zniszczone. W latach 1899-1901, po północno - wschodniej stronie dziedzińca, w pewnym oddaleniu od budynków gospodarczych, wybudowano w stylu neorenesansowym okazały pałac z wieżą o cechach romantycznych stylizowany na zamek obronny. Południowe skrzydło pałacu stanowiła starsza budowla tzw. oficyna, pochodząca z drugiej polowy XIX wieku. W tym okresie nastąpiła przebudowa i rozbudowa rozległego obszaru parkowego.
Hotel Bursztynowy Pałac to ekskluzywny hotelowy kompleks, który tworzą dziś aż dwa pałace - Bursztynowy i Biały oraz Rezydencja Myśliwska. Znajdują się tutaj również stylowe tarasy, oraz sztucznie wybudowane wulkaniczne ściany. Na wzgórzu parkowym na terenie leśnej części parku, zlokalizowano w 1922 roku wieżę ciśnień. Wszystkie te elementy powstały wiele lat temu na zamówienie właściciela. W 1906 roku ówczesny właściciel rozpoczął doświadczalną uprawę ziemniaków i produkcję sadzeniaków nie tylko na Pomorzu, ale w całych Niemczech. Z biegiem lat hodowla ta została jednym z najistotniejszych przedsiębiorstw produkujących rośliny w Niemczech i w związku z powyższym zdobyła ona międzynarodową sławę. Po wojnie Biały Pałac stał się na pewien czas główną siedzibą sowieckiego Marszałka Żukowa. W latach 60-tych w pałacu mieściła się siedziba PGR-u a w latach 1966-1980 pałace służyły Jelczańskim Zakładom Samochodowym jako tzw. zakładowy ośródek wypoczynkowy. Po 1980 roku służył z kolei jako internat dla uczniów koszalińskiego technikum budowlanego. Dalej w kolejnych latach cały kompleks stał się własnością policji. Na początku lat 90-tych zrujnowane pałace zostały zakupione przez prywatnego właściciela. Dzięki jego wieloletnim staraniom doszczętnie zrujnowany pałac, został odrestaurowany, a jego wnętrzom przywrócono dawny blask.
Dzisiaj pałac z powodzeniem pełni funkcje ekskluzywnego hotelu z profesjonalnym zapleczem szkoleniowo-konferencyjnym oraz nowoczesnym centrum odnowy biologicznej i rekreacji.

ORANŻERIA


WNĘTRZA PAŁACU

OTOCZENIE PAŁACU


Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 216