Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SREBRZYSZCZE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/srebrzyszcze.html
Pałac
w Srebrzyszczu

Pałac w Srebrzyszczu
Lokalizacja: (LCH) woj. lubelskie, pow. chełmski, gmina Chełm

Pałac w Srebrzyszczu jest głównym obiektem zabytkowym w miejscowości. Jest to budowla murowana na planie wydłużonego prostokąta, dwukondygnacyjna w części środkowej (na skrzydłach parterowa). Głównym akcentem elewacji frontowej (od południa) jest trójosiowy pseudoryzalit, podwyższony o tzw. mezzanino i zwieńczony trójkątnym frontonem. Od strony północnej (ogrodowej) znajdują się trzy ryzality, środkowy (trójosiowy) i dwa skrajne (jednoosiowe). Ozdobą elewacji bocznych (w parterowych partiach pałacu) są opilastrowane trójkątne szczyty. Najciekawsze pomieszczenia znajdowały się w części centralnej. Na parterze był to wielki kwadratowy salon (od ogrodu), otoczony dwoma małymi salonikami. Na piętrze całość trójosiowej części środkowej zajmowała wielka podłużna sala balowo-teatralna, o wysokości półtorej kondygnacji. Z wyposażenia zwracały uwagę osiemnastowieczne, późnobarokowe kominki (5 sztuk), w tym jeden dekorowany w stylu egipskim. Ciekawe były także dziewiętnastowieczne piece, w tym jeden posiadający zwieńczenie w postaci miniaturki pomnika króla Jana III Sobieskiego z warszawskich Łazienek.
Pałac był otoczony osiemnastowiecznym parkiem, w typie ogrodu włoskiego. Obecnie na powierzchni ponad 5 ha zachowało się prawie 500 starych drzew oraz aleja morwowa. Po przejęciu majątku przez Lechnickich (w 1866 r.) park poszerzono w kierunku północnym i zachodnim. W latach 20-tych na skraju parku umieszczono ujeżdżalnię koni. W 1938 r. powstała aleja wysadzana morwami, usytuowana na osi pałacu. Obecnie park posiada powierzchnię 5,2 ha (pierwotnie 8 ha). Od południa usytuowany jest staw z usypaną wyspą. Do głównej części obiektu prowadzi brama, a przed pałacem znajduje się trawiasty gazon.

Więcej na: gmina.chelm.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 21