Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KONDRATOWICE

Pałac
w Kondratowicach

Pałac w Kondratowicach
Lokalizacja: (DST) woj. dolnośląskie, pow. strzeliński, gmina Kondratowice

Pałac w Kondratowicach – został wybudowany w XVII w. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: park i ogród gospodarczy, z XIX w.; folwark: spichrz z 1880 r.; obora z 1880 r.; warsztaty z końca XIX w., budynek gospodarcze z XIX/XX w.; stodoła z końca XIX w.; spichrz z 1890 r.; rządówka z końca XVII w., pierwszej połowy XIX w.; most, z końca XIX w.; ogrodzenie murowane, z końca XIX w.
Najstarsza część pałacu pochodzi z XVI w., powstała na miejscu dawnego, niewielkiego zamku. Około 1740r. rezydencję przebudowano w duchu baroku. Kolejna spora przebudowa, tym razem na eklektyczną mieszankę neoklasycyzmu i neorenesansu francuskiego, odbyła się w 1891r. Po II WŚ pałac przeszedł w ręce Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W 1973r. budynek został wyremontowany, odnowiono wnętrza i dostawiono przybudówkę (obecnie rozebrana). Kolejny remont wykonano już współcześnie. Majątek w Kondratowicach wyjątkowo często zmieniał właścicieli, wśród nich znaleźli się m.in. książęta: legnicki i Habsburgowie. Pałac najdłużej przebywał w kluczu rodziny Rohde (XIX ? XX w.). Po drugiej wojnie światowej majątek uległ nacjonalizacji.
Eklektyczny pałac z I poł. XVIII w. Ten rozłożysty budynek jest murowany, otynkowany, o trójskrzydłowej i dwukondygnacyjnej bryle. Od strony głównego podjazdu pałąc otacza fosa. Skrzydła boczne wzniesione są podpiwniczone, parterowe, nakryte są dachami dwuspadowymi. Elewacje budynku wzbogacone są boniowaniem, gzymsami i szczytami, okna - opaskami. Nad wejściem głównym znajduje się niewielki portal, a nad nim balkon. Powyżej wznosi się eklektyczny, trójkątny szczyt z okulusem. Wnętrza zbudowano w układzie dwutraktowym. Większość pomieszczeń posiada płaskie stropy, jedynie piwnice wyróżniają się bardziej skomplikowanymi sklepieniami kolebkowymi, również z lunetami.
Park krajobrazowy rozciągający się wokół pałacu pochodzi z XIX w. Park jest dobrze utrzymany, o bogatym starodrzewie.
Zabudowania gospodarcze we wschodniej części rezydencji, oddzielone od niej fosą , przez którą przerzucono kamienny mostek. W pobliżu znajdują się także niszczejące zabudowania cukrowni z końca XIX w., założonej przez dziedzica majątku.
Pałac został wykupiony przez niezwykle sympatyczne niemieckie małżeństwo, które z pietyzmem go odrestaurowało, a teraz z dużym zrozumieniem ludzi miłujących obiekty pałacowe umożliwia jego oglądanie.

Źródło: wikipedia.pl   polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: wrzesień 2019
Ilość zdjęć: 63