Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BYCINA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/bycina.htmlPałac
w Bycinie

Pałac w Bycinie
Lokalizacja: (SGL) woj. śląskie, pow. gliwicki, gmina Rudziniec

[...] Późnobarokowy pałac wzniesiony został w 1700 r. z fundacji hr. Alberta Leopolda Paczyńskiego z Tenczyna. Budynek wykonany został z cegły, otynkowany, wzniesiony na planie litery "L", trzykondygnacyjny, o sklepionych piwnicach, nakryty dachem mansardowym. Elewacja południowo-wschodnia piętnastoosiowa z przejazdem na osi, ozdobionym kamiennym późnobarokowym portalem z kartuszem herbowym Paczyńskich w zwieńczeniu. W elewacjach od strony dziedzińca znajdują się zamurowane krużganki. Wnętrza przekształcone w układzie jedno i dwutraktowym. Część pomieszczeń nakryta sklepieniami kolebkowymi, krzyżowymi oraz kolebkowymi z lunetami. W narożniku południowo-wschodnim znajduje się kaplica p. w. Świętej Trójcy. Została ona wzniesiona na rzucie prostokąta i zwieńczona sklepieniem nieckowym, na którym (około 1730 r.) wykonano późnobarokową polichromię przedstawiającą m. in. Wniebowzięcia Matki Bożej i czterech ojców kościoła. Pałac został przebudowany przez książąt Hohenlohe-Oehringen po pożarze w 1867 r.
Po roku 1945 był wykorzystywany jako mieszkania dla pracowników gospodarstwa rolnego. W latach 90-tych XX w. obiekt sprywatyzowano. Ok. 2001 r. wyremontowana została przez prywatnego inwestora boczna elewacja, niestety pałac nie doczekał się dalszych prac. Od 2009 r. do chwili obecnej obiekt jest wystawiony na sprzedaż. Obiekt jest ogrodzony i można go zobaczyć tylko od strony drogi przy której stoi. Wiadomo jednak, że z drugiej strony znajdują się zamurowane krużganki. W fasadzie głównej pałacu widać bramę wjazdową z resztkami kamiennego późnobarokowego portalu z kartuszem herbowym Paczyńskich. Podsumowując: bardzo okazały pałac obecnie przedstawia smutny widok i z każdym dniem niszczeje coraz bardziej.[...]

Więcej opisu na: bycina.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015
Ilość zdjęć: 37