Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

CHOCZEWO

Pałac w Choczewie
Lokalizacja: (GWE) woj. pomorskie, pow. wejherowski, gmina Choczewo

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1350 roku. W latach 1500-1742 majątek, który składał się z czterech odrębnych części, należał do rodu von Jatzkow. W 1774 roku trzy fragmenty nabył podpułkownik Georg Friedrich von Diezelsky (Dzięcielski), a w 1786 roku zakupił również czwarty. Aż do 1911 roku majątek pozostawał w rękach rodziny von Diezelsky. Potem został przejęty przez państwo polskie i w 1954 roku zagospodarowany na potrzeby szkoły rolniczej. W drugiej połowie lat 70. została utworzona w pałacu szkoła podstawowa. 
Od 1742 r. do 1945r. majątek stanowił własność rodziny von Dzięcielski, następnie przejęty przez państwo polskie zagospodarowany został w 1954r. na potrzeby szkoły rolniczej. W drugiej połowie lat 70 utworzono tu szkołę podstawową. W latach 70. i 80. XX wieku przeważającą część parku przeznaczono na boiska sportowe i stadion, wybudowano salę gimnastyczną. 
Park krajobrazowy z XVIII w. z aleją kasztanową.
Pałac jest własnością gminy. Obecnie w pałacu mieści się Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminny Zespół Oświaty oraz oddziały I - III Szkoły Podstawowej w Choczewie.

Źródło opisupolskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 17