Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BIERUTÓW

Zamek Książąt Wrocławskich w Bierutowie 
Lokalizacja: (DOL) woj. dolnośląskie, pow. oleśnicki, gmina Bierutów

Zamek położony w północno-wschodniej części miasta, w pobliżu bramy Namysłowskiej. Do dziś z całego założenia zamkowego zachowały się dom południowy, wieża oraz brama. Założenie powstało najprawdopodobniej równocześnie z miastem lokowanym przez Henryka III wrocławskiego w 1266 roku. Zamek zyskał murowaną postać dopiero w I połowie XIV wieku. 
Założenie o prostokątnym planie z domem mieszkalnym zlokalizowanym od strony wschodniej i dostawioną do niego od północy czworoboczną w planie wieżą. W XVI wieku średniowieczny w charakterze zamek został przebudowany przez Henryka II z rodu Podiebradów na modłę późnorenesansową. Podobna przebudowa miała miejsce po 1603 roku, kiedy to zamek został strawiony przez pożar. 
Z tych lat najprawdopodobniej pochodzą krużganki. Ostateczna rozbudowa nastąpiła w roku 1680, podczas której zamek zyskał formę dwuskrzydłowego założenia, składającego się z dwóch domów mieszkalnych dostawionych do siebie prostopadle. Na wiek XVIII przypada władanie zamkiem przez książąt wirtemberskich, do końca wieku XIX zamek należy do książąt brunszwicko- luneburskich. W roku 1899 stary dom gotycki zostaje rozebrany. Zachowała się stara wieża podwyższona, otynkowana i nakryta barokowym hełmem w roku 1622.

Więcej opisu na: polskiezabytki.pl
















Budynek folwarczny


Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2014
Ilość zdjęć: 20