Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KONARY

Pałac w Konarach 
Lokalizacja: (DST) woj. dolnośląskie, pow. strzeliński, gmina Przeworno

Pałac w Konarach powstał u schyłku XVII wieku, a jego kolejne przebudowy datuje się na lata: 1749, 1772, 1805. Znaczne zmiany spowodował pożar, który zniszczył obiekt w 1921 roku. Charakterystyczną cechą zabudowań pałacowych był efektowny podjazd, nie oddzielony od przestrzeni gospodarczej folwarku. Do dziś można podziwiać znajdujący się tuż przy pałacu dworski spichlerz z tablicą herbową Seydlitzów i datą 1763 r. 
Dziko rosnący zagajnik na wzgórzu, którego pozostałością jest parkowy starodrzew oraz ogród z malowniczym platanem, stanowią dowód na świadome kształtowanie terenu, zgodnie z panującą w XVIII i XIX wieku tradycją architektury krajobrazu. Piękne platany, które obecnie są ozdobą i wizytówką posiadłości, posadzono najprawdopodobniej w latach 40- tych i 50-tych XIX wieku. Wtedy też zaczął powstawać na terenie dawnych łąk piękny, ukształtowany na modłę romantyczną, park – nieco tajemniczy, z promenadą ukrytą wśród drzew i ozdobnym stawem. Niejedna para zakochanych przechadzała się parkowymi ścieżkami i w tym malowniczym pejzażu wyznawała sobie miłość…
Lata powojenne nie były łaskawe dla pałacu w Konarach – podobnie jak dla wielu tego rodzaju obiektów, zmieniających swoje przeznaczenie, zniszczonych i rozgrabionych. Na szczęście w ciągu ostatnich 10 lat pałac i tereny do niego przylegające, odzyskały ogromną część swojej dawnej świetności. 
Wnętrza pałacowe wzbudzają zachwyt odwiedzających, również gości z zagranicy, których przodkowie kiedyś tu mieszkali. Z wielką pieczołowitością zajęto się nie tylko budynkiem pałacu oraz innymi zabudowaniami, ale także parkiem. Znów można przechadzać się wśród olbrzymich platanów, podziwiać niemal dwustuletnie dęby, jesiony, lipy, wsłuchać się w „mowę” wiekowych wierzb, wiązów, olszyn…

Co do wspomnianych powyżej wnętrz pałacu niestety nie miałam dostępu a bardzo chciałam go obejrzeć w środku. Trudno, może innym razem…

Więcej na: palackonary.pl/










 
 




 

















 
 





Zabudowania folwarczne ze spichlerzem









 




















Park






 

 


 

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2014
Ilość zdjęć: 92