Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

NOWY DUNINÓW - Pałac neogotycki

http://majkad.blogspot.com/2010/10/nowy-duninow-paac-neogotycki.html
Pałac
neogotycki
w Nowym Duninowie

Zaneczek neogotycki w Nowym Duninowie
Lokalizacja: (WPL) woj. mazowieckie, pow. płocki, gmina Nowy Duninów

Zameczek neogotycki powstał w pierwszej połowie XIX wieku (1835 - 1840). Nigdy całkowicie nieukończony. Nieregularny, dwukondygnacyjny z mieszkalnym poddaszem, podpiwniczony. Zbudowany na planie litery T z kolistą czterokondygnacyjną wieżą od wschodu, połączoną korpusem krótkim prostopadłym łącznikiem. Kondygnacje zameczku rozdzielone są gzymsami kordonowymi, poza tym detal zastosowany jest bardzo oszczędnie. Znamiona stylu gotyckiego to przede wszystkim ostro łukowe otwory, schodkowy szczyt w fasadzie zwróconej na południe i zwieńczona pseudo machikułami wieża. Wewnątrz na parterze sklepienia kolebkowe, w wieży klatka schodowa.
Otoczony stawami stanowi wyjątkową część zespołu pałacowo parkowego. Zameczek w przeszłości spełniał wiele funkcji. I tak m.in sala na piętrze użytkowana była jako kaplica ewangelicko - augsburska. Po II wojnie światowej zaś był wykorzystywany jako hotel PTTK i kino. Wpisany do rejestru zabytków w 1959 roku. Od 1992 roku zameczek jest własnością prywatną i pełni funkcję mieszkalną.

Więcej na: polskiezabytki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 30