Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 12

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-12.htmlPałac
Potockich
w Lublinie

Pałac Potockich w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, ul. Staszica 3

Pałac Potockich w Lublinie wzniesiony jest pomiędzy latami 1719 a 1734 dla Jerzego Potockiego, a następnie rozbudowany przez jego syna Eustachego. O tym, jak urządzony był pałac w końcu XVIII wieku, mówi zachowany (w Bibliotece im. H. Łopacińskiego) jego inwentarz z 1783 r. W okresie, z którego pochodzi inwentarz, Potoccy nie mieszkali już w Lublinie, gdyż około 1750 r. Eustachy Potocki przystąpił do budowy dla siebie rezydencji w Radzyniu Podlaskim według planów Jakuba Fontany.
Reprezentacyjny, piętrowy korpus środkowy i dwa boczne, parterowe skrzydła gospodarcze nadały obiektowi kształt podkowy, wewnątrz której urządzono ogród w stylu włoskim. W 1790 roku pałac przeszedł w ręce skarbu państwa (Potoccy ofiarowali pałac Rzeczypospolitej) i wówczas przeznaczono go na siedzibę sądów ziemskich.
Początkowo mieściły się w nim koszary kawalerii narodowej, a po III rozbiorze Polski urządzono tu więzienie. Pałac pozbawiono wszelkich zdobień, a skrzydła boczne podwyższono o jedną kondygnację. Kiedy w 1826 roku więzienie przeniesiono na Zamek, pałac zajęła policja i wojsko rosyjskie.
W okresie międzywojennym mieściła się tu Policja Państwowa, a później (do 1981 roku) Milicja Obywatelska. Obecnie (od 1984 roku) jest własnością Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w 2010 roku stał się własnością miasta.

Źródło: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 16