Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

GORAJ-ZAMEK

Zamek w Hochbergów w Goraju-Zamku
Lokalizacja: (PCT) woj. wielkopolskie, pow. czarnkowsko-trzaniecki, gmina Czarnków

Zamek położony jest na skarpie na górze w Puszczy Nadnoteckiej. Przepiękne otoczenie, widoki i piękna architektura, to z pewnością trzy rzeczy, dla których warto odwiedzić ten zamek. Goraj i okoliczne dobra od 1865 r. należały do pszczyńskiej gałęzi możnego rodu Hochbergów.
Zamek zbudowano w stylu neorenesansowy w latach 1910-11 wg. projektu hrabiego Wilhelma Bolka von Hochberga. Goraj był w XIX wieku własnością Goetzendorf-Grabowskich. Od 1873 roku własność hrabiów von Hochberg von Pless (książęta pszczyńscy), później majątek własnością bocznej linii von Hochbergów. Kolejnymi właścicielami byli Henryk XI, Wilhelm Bolko. Zamek w rękach Hochbergów pozostał do II wojny światowej.
Był on wzorowany na późnorenesansowym zamku Varenholz w Westfalii. Zamek składa się z trzech potężnych baszt, elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla renesanu. Budynek obecnie w dobrym stanie technicznym. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje także dawne budynki służby. We wnętrzach zamku obecnie znajduje się technikum leśne.Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 44