Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STRZELCE

http://majkad.blogspot.com/2010/10/strzelce.htmlPałac
von Treskov
w Strzelcach

Pałac von Treskov w Strzelcach
Lokalizacja: (EKU) woj. łódzkie, pow. kutnowski, gmina Strzelce

Dobra Strzelce, Lucień, Mysłownia należały w 1771 roku do Szymona Działowskiego. Na Sejmie z lat 1773-1775 nadano te dobra Maciejowi Łączyńskiemu. Od około 1830 roku należą do pruskiej rodziny von Treskov. Dla nich zbudowano w Strzelcach w 1869 roku pałac. W skład prężnego majątku wchodziły: cukrownia zbudowana w 1843 roku (w 1880 r. zatrudniała 235 robotników), gorzelnia parowa, dwa wiatraki, owczarnia licząca do 8000 owiec. Miejscowość liczyła w 1887 roku 2264 mieszkańców. W Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego określone jako ,,obecnie jedno z najpiękniejszych i najbogatszych gospodarstw na obszarze Królestwa,, , ,,wzorowe gospodarstwo,,. Dobra Strzelce składały się folwarku Strzelce i Kozia Góra. Liczyły 2659 mord ziemi, w tym ziemi ornej i ogrodów.
Pałac jest w dobrym stanie.
Na podstawie : ,,Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich,,
Zgrabny budynek wzniesiony został na planie prostokąta i prezentuje styl neorenesansowy. Od strony południowej znajduje się półkolista absyda, a od północy przybudówka. Wejście do pałacu zdobią portale arkadowe. Arkady na parterze dzielą prostokątne pilastry, natomiast na piętrze – kolumny z kompozytowymi głowicami. Obwód budynku pomiędzy kondygnacjami obiega gzyms i fryz kordonowy. Na piętrze znajduje się też loggia z żeliwną balustradą.

Źródło: zamkilodzkie.pl

W pałacu mieści się siedziba Zarządu Hodowli Roślin Sp. z o. o. Grupa IHAR.
Wejście na teren Firmy jest utrudnione. Jednak dzięki uprzejmości Prezesa Pana Wojciecha Błaszczaka mogliśmy wejść na teren Spółki i sfotografować pałac. Serdeczne dzięki. 

W sąsiedztwie pałacu został wybudowany kościół. W 1603 roku był tu już kościół murowany. Obecny, trzynawowy kościół p. w. Trójcy Świętej, pobudowano w latach 1911 -1917 prawdopodobnie według projektów Józefa Dziekońskiego. Kościół ten posiada cztery ołtarze, był konsekrowany 8 czerwca 1917 roku przez arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego.
 

Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 42