Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUBLIN 02

http://majkad.blogspot.com/2010/10/lublin-02.htmlPałac
Czartoryskich (Sieniawskich)
w Lublinie

Pałac Czartoryskich (Sieniawskich) w Lublinie
Lokalizacja: (LU) woj. lubelskie, stolica województwa; Lublin, Pl. Litewski 2

Barokowy Pałac Czartoryskich zaprojektował na przełomie XVII / XVIII wieku słynny architekt flamandzki Tylman z Gameren. W 1728 r. pałac został przebudowany przez Franciszka Magiera. Następnie rezydencja znalazła się w rękach rodów Lubomirskich i Sieniawskich, aby dzięki koneksjom rodzinnym wrócić do książąt Czartoryskich. Mieszkali oni w Puławach, co miało wpyw na stan lubelskiego pałacu, który z czasem zaczął ulegać dewastacji.
Pałac zbudowany na planie zbliżonym do kwadratu posiada w fasadzie wschodniej wysunięty szeroki ryzalit kryjący klatkę schodową. Po przeciwnej stronie, w narożach znajdują się obszerne alkierze. Wysoki dach, pod którym na poddaszu znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i pokoje dla służby, ozdobiony jest lukarnami, z oknami oświetlającymi użytkowe wnętrza. Klasyczny barokowy kształt pałacu został zniszczony przez dobudowanie skweru, na którym od 1911 r. była hala do jazdy na wrotkach, którą następnie przebudowano na reprezantacyjne lubelskie kino.
W czasie II wojny światowej uległ zniszczeniom. Po renowacji przywrócono mu barokową szatę architektoniczną. Obecnie w Pałacu Czartoryskich znajduje się siedziba Lubelskiego Towarzystwa Naukowego I Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie.

Więcej na: wikipedia.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 20