Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁAPALICE

Zamek
w Łapalicach

Pałac w Łapalicach
Lokalizacja: (GKA) woj. pomorskie, pow. kartuski, gmina Kartuzy

No i mamy ewenement.
Przedstawiam Wam obiekt, który chyba nie powinien tu być ale będzie, a mianowicie zamek w Łapalicach. Skąd taki pomysł? Po prostu. Jest to zamek będący w początkowym stadium ruiny a nie jest jeszcze wybudowany do końca. I na dodatek wszystkiego jest współczesną budowlą z końca ostatniego wieku. Natomiast z drugiej strony być może są to zdjęcia z końca życia zamku. Ale do rzeczy.

[...] Na miejscu wita nas duża, murowana brama wjazdowa z wysoką wieżą i dwoma ogromnymi zaokrąglonymi u góry otworami na okna, które niczym oczy uważnego obserwatora bacznie pilnują, aby nikt nie dostał się przez skute łańcuchem przejście. Gdyby ktoś jednak nie zrozumiał tej sugestii, by trzymać się z daleka, napis nad bramą mówi jednoznacznie: "Teren budowy, wstęp surowo wzbroniony".
Od bramy w obie strony ciągnie się betonowy mur wysoki na około dwa i pół metra. Dość skutecznie zasłania widok na to, co interesuje nas najbardziej, czyli na centralną część zamku. Jedynie strzeliste wieże zakończone zwieńczeniem, przypominającym nieco nakrycie głowy czarownic z bajek dla dzieci lub opowieści o Harrym Potterze, wyglądają ze środka, pogłębiając ciekawość spacerujących wokół ogrodzenia przybyszów.
Osobom, którym dane jest ujrzeć budowlę od drugiej strony ogrodzenia, w oczy rzuca się zarówno kompleks zamkowy, jak i obmurowany dookoła olbrzymi dół, który zapewne w wizji projektanta miał się stać sztucznym zbiornikiem wodnym. Całość budowli można by podzielić na trzy części: zachodnią, centralną oraz wschodnią. Do tego dochodzi oczywiście wspomniana wcześniej brama wjazdowa, która sama w sobie posiada nieodparty urok małego pałacyku z pięknym widokiem z najwyższych jej pięter. Przypatrując się zamkowi jako całości, nie sposób pohamować wyobraźni przed wizją tego, jak to by wyglądało, [...]

Więcej na: dziennikbaltycki.pl
           

 


Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2013
Ilość zdjęć: 149