Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ROZTOCZNIK

Pałac
w Roztoczniku

Pałac w Roztoczniku
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. dzierżoniowski, gmina Dzierżoniów

Obecny pałac powstał w końcu XVIIIw., gdy wieś należała do rodu von Seher-Thoss. Zawiera w sobie pozostałości murów renesansowego dworu z XVI w. Kostium neobarokowy jest zasługą rodu von Seidlitz-Sandreczki, który przebudował pałac ok. 1910r. Ostatnim właścicielem był major Adolf graf von Seidlitz-Sandreczki. W czasie wojny ukryto w pałacu zbiory Archiwum Państwowego z Wrocławia. Po wojnie pałac pełnił głównie rolę szkoły – w 1993 roku przeszedł poważny remont przywracający mu dawną świetność. Należał wtedy do Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa.
Neobarokowa rezydencja z 2 poł. XIX w. Pałac dwuskrzydłowy i dwukondygnacyjny, zbudowany na planie litery 'L'. Zwartą, masywną bryłę pałacu kryje dach mansardowy z lukarnami. Budynek jest podpiwniczony oraz posiada użytkowe poddasze. Do wejścia prowadzi symetryczny, owalny podjazd. Fasada posiada jedenaście osi i zdobienia w postaci lizen w wielkim porządku. Wyodrębnia się ryzalit zwieńczony trójkątnym tympanonem. Ponad głównym wejściem znajduje się balkon ze zdobioną balustradą, a powyżej, kartusz herbowy z labrami i trzymaczami w postaci dwóch żołnierzy. Elewacje pałącu są zdobione narożnym boniowaniem oraz rozbudowanym gzymsem koronującym.
Na osi fasady znajduje się główne wejście do pałacu, prowadzące do dużego hallu, zdobionego przez dwie arkady wsparte na filarze. Wnętrza zachowały neobarokowe sztukaterie z motywami rocaille i girland roślinnych. Dawny główny salon istnieje na piętrze, na osi skrzydła, jest bogato zdobiony lizenami, girlandami i owalnymi medalionami. Dekoracja obejmuje ściany i sufit pomieszczenia, dodatkowo w narożach mieszczą się nisze, w których dawniej stały rzeźby. Stiuki odrestaurowano w delikatnych barwach, odtworzono marmoryzowanie oraz plafon zdobiony freskiem przedstawiającym roztańczone dzieci.
Park krajobrazowy o pow. 6,5 ha, ze stawem oraz zachowanym częściowo układem ścieżek i starodrzewiem. W parku istnieje współczesny budynek dawnego internatu.
Zachowane kuźnia i wozownia.

Źródło: polskiezabytki.pl

Park i inne budynki folwarczne

  
Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2013
Ilość zdjęć: 69