Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KOCK

http://majkad.blogspot.com/2010/10/kock.html
Pałac
Jabłonowskich
w Kocku

Pałac księżny Anny Jabłonowskiej w Kocku
Lokalizacja: (LLB) woj. lubelskie, pow. lubartowski, gmina Kock

W XVIII wieku właścicielami miasta byli Wielopolscy i Sapiehowie, a od 1756 roku księżna Anna Jabłonowska, która wsławiła się wyjątkową Pałac Jabłonowskich w Kocku dbałością o posiadane majątki w Kocku, Wysokiem i Siematyczach. Sama zredagowała kodeks praw i porządku, zniosła system poddaństwa, dopuszczając możliwość dzierżawy ziemi przez pracujących na niej włościan. Księżna była też hojnym mecenasem – założyła szpital i klasztor sióstr miłosierdzia, w latach 1779-1782 ufundowała kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a w 1780 roku w miejscu dawnego zamku Firlejów wzniosła imponującą rezydencję pałacową. Oba zabytki, będące dziś wizytówką miasteczka, zaprojektował w stylu klasycystycznym warszawski architekt Szymon Bogumił Zug.
Pałac stoi na wysokim tarasie ponad stawami na rzeczce Czarnej, w dolinie szeroko rozlewających swe wody Tyśmienicy i Wieprza. Do rezydencji prowadzi aleja i kamienny most nad fosą. Piętrowy budynek główny łączy się poprzez arkadowe krużganki z dwoma bocznymi oficynami. Piękny krajobrazowy park odzwierciedlał bardzo modny sentymentalny styl sielskich ogrodów Arkadii, z mnóstwem grot, tajemniczych zaułków, rzeźb... Dzisiaj, po wielu przekształceniach oraz zniszczeniach wojennych, prezentuje się mniej okazale, choć nadal urzeka dawnym klimatem i wielością gatunków drzew i krzewów.
W pałacu mieszczą się: Dom Pomocy Społecznej oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury z Izbą Pamięci Bitwy pod Kockiem.

Więcej na: lubelskie.plWewnątrz
 

Park


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 9