Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SYPNIEWO

Pałac w Sypniewie
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie, pow. sępoleński, gmina Więcbork
 
Pałac został zbudowany w połowie XIX wieku dla Leberechta Wilckensa według projektu architekta Karla Friedricha Schinkla. Przedtem w miejscu tym wznosił się dwór Grabowskich z końca XVIII wieku.
Pałac łączy w sobie dwa style: neoklasycystyczny i neorenesansowy z zdecydowaną przewagą pierwszego. Piętrowa rezydencja została zbudowana na planie prostokąta i nakryta płaskimi dachami dwuspadowymi. Do wnętrza prowadzi wejście umieszczone w ryzalicie frontowym, poprzedzone schodami i honorowym podjazdem. Nad wejściem znajduje się balkon wsparty na żeliwnych kolumnach. Z elewacji ogrodowej wystaje wieloboczna, kilkukondygnacyjna wieża. Pałac mieści się w otoczeniu parku krajobrazowego z bogatym drzewostanem i stawami, w którym znajduje się XIX-wieczny grobowiec marmurowo – granitowy z kopułą
otoczoną czterema granitowymi filarami w którym spoczywają ówcześni właściciele Pałacu Sypniewie Rodzina Wilkensów. W pałacu była siedziba Loży Masońskiej. Po II wojnie światowej przeznaczony na siedzibę Technikum Rolniczego, dzięki czemu przetrwał w stosunkowo dobrym stanie do czasów obecnych. W 2002 roku oddany w 10-letnią dzierżawę przez powiat sępoleński, Aleksandrze i Romualdowi Adamskim, którzy po remoncie otworzyli tu i prowadzą hotel z restauracją. Obiekt dostępny do zwiedzania z zewnątrz i wewnątrz.
Sypniewo jest położone 11 km na zachód od Więcborka, przy drodze nr 189 do Złotowa. Pałac znajduje się w centrum wsi po lewej stronie drogi.
 
Więcej na: palac-sypniewo.pl











Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 10