Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KĘDZIERZYN-KOŹLE

Zamek
w Kędzierzynie-Koźlu


Zamek w Kędzierzynie-Koźlu
Lokalizacja: (ONY) woj. opolskie, pow. nyski, gmina Nysa

Zamek w Kędzierzynie-Koźlu - najwcześniejsza faza zamku została najpewniej wzniesiona jako siedziba kasztelańska równocześnie z lokacją miasta przez Kazimierza opolskiego, datowaną na 1222. Pierwszym znanym jego zarządcą był kasztelan Naczesław. Założenie wzniesiono z cegły posadowionej na fundamencie kamiennym i w pierwszej fazie składało się z późnoromańskiej wolno stojącej wieży mieszkalnej. Gdy w latach 1312–1335 miasto stało się stolicą samodzielnego księstwa kozielskiego, rządzonego samodzielnie przez Władysława od 1303, zamek rozbudowano, by mógł spełniać funkcję siedziby książęcej oraz kwatery dla drużyny. Wieżę zamku otoczono murem obwodowym o zarysie zbliżonym do kwadratu, z bramą umieszczoną od wschodu oraz wzniesioną przy narożniku południowo-wschodnim czworoboczną basztą. Na lata 1558–1562 datowana jest przebudowa w stylu renesansowym, w czasie której powstały zabudowania południowego oraz zachodniego skrzydła.
W pozostałościach zespołu zamkowego mieści się obecnie Muzeum Ziemi Kozielskiej, które zgromadziło zbiory na które składają się następujące ekspozycje: archeologiczna (prezentująca eksponaty z wykopalisk prowadzonych w latach 1990–1992, będąca w części depozytem muzeum w Opolu), historyczna (ukazująca dzieje miasta oraz kozielskiej twierdzy w XVIII i XIX wieku), etnograficzna (w podziemiach baszty, ukazująca kulturę ludową oraz przedmioty codziennego użytku z XIX i XX wieku) oraz sztuki (w skład której wchodzą zabytkowe meble, zegary i obrazy; najcenniejszym jej eksponatem jest kopia obrazu Wilhelma von Kobell pt. Oblężenie Koźla z 1807 roku).

Więcej na: wikipedia.plUmieszczone zdjęcia wykonano: październik 2019
Ilość zdjęć: 182