Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁĄCK

http://majkad.blogspot.com/2010/10/ack.htmlPałac
Fuhrmana
w Łącku

Pałac Fuhrmana w Łącku
Lokalizacja: (WPL) woj. mazowieckie, pow. płocki, gmina Łąck

Pałac wybudowany w latach 1872-1873 w stylu neorenesansowym według projektu Kornelego Gabrielskiego dla Mikołaja Fuhrmana - oficera rosyjskiego, właściciela dóbr łąckich. Od 1923 r. pałac był siedzibą dyrekcji Państwowego Stada Ogierów. W latach 1938-39 pełnił funkcję rezydencji marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. Od 7 września 1939 r. mieściła się tu kwatera generała Władysława Andersa. Po wojnie pałac pełnił funkcję ośrodka Funduszu Wczasów Pracowniczych. W 1960 roku obiekt ,,zagrał" w filmie "Szatan z siódmiej klasy" w reżyserii Marii Kaniewskiej, a w 1967 w dwóch odcinkach serialu ,,Stawka większa niż życie".
Budynek neorenesansowy o formie zbliżonej do willi włoskiej. Murowany z cegły, otynkowany, piętrowy, na wydłużonym planie, nieregularny, z licznymi ryzalitami i ośmioboczną wieżą czterokondygnacjową. Układ wnętrz dwutraktowy, z przedsionkiem, hallem i dwukondygnacjową salą balową na osi zaznaczającą się w elewacji ogrodowej trójbocznie zamkniętym ryzalitem. Do sali balowej z jednej strony przylega biblioteka z boazerią i sufitem wspartym na filarze, łącząca się z wieżą, z drugiej strony prostokątny salon z owalnymi medalionami wypełnionymi pastelowymi portretami kobiecymi za szkłem. W wielu pomieszczeniach zachowały się pozostałości dekoracji sztukatorskiej. Przed elewacją ogrodową obszerny taras, z widokiem na jezioro.
Pałac otacza rozległy park krajobrazowy powstały na początku XIX w., ze starodrzewem i jeziorem. Przez park przebiegają aleje kasztanowa i grabowa, znajduje się dąb szypułkowy- pomnik przyrody. Po przeciwnej stronie jeziora stoi eklektyczna kaplica pałacowa św. Piotra i Pawła z końca XIX wieku. Kaplica jest murowana z cegły, otynkowana, prostokątną z kruchtą od zachodu, przekryta dachem dwuspadowym krytym dachówką. Na tle kaplicy kręcono scenę walki Wołodyjowskiego z Bohunem w filmie "Ogniem i mieczem".
Obecnie pałac jest własnością prywatną. W 2000r. pałac został całkowicie odremontowany i zmodernizowany. Jest chroniony przez firmę ochroniarską, która skutecznie wykonuje polecenia właściciela i nie doposzcza do obiektu nawet turystów aby np. móc tylko fotografować pałac.

Więcej na: wikipedia.pl

Zdjęcie ze strony polskiezabytki.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 3