Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KWIATÓW

Pałac
w Kwiatowie

Pałac w Kwiatowie
Lokalizacja: (DZL) woj. dolnośląskie, pow. złotoryjski, gmina Złotoryja

Wieś Kwiatów wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumencie z 1379 roku. Ostatnim przed II-gą wojną światową właścicielem majątku we wsi był Kurt Effenberg. Otoczony fosą pałac w Kwiatowie jest obecnie podpiwniczonym, dwukondygnacyjnym budynkiem z poddaszem wykorzystanym na cele mieszkalne. Pałac otrzymał plan prostokąta. Kryje go łamany dach, pokryty dachówką. Wewnątrz budynku znajduje się centralnie umieszczona sień, za którą zbudowane zostały drewniane schody prowadzące na pierwsze piętro. 8- osiowa fasada frontowa zaakcentowana jest portalem wejściowym w kamiennym obramowaniu arkadowym z kluczem, dostępnym po schodach.
Elewacje boczne budynku posiadają po cztery osie. Nieregularnie rozplanowana fasada ogrodowa otrzymała 7 osi okiennych. Jak wskazują zachowane elementy architektoniczne, pałac w Kwiatowie powstał prawdopodobnie u schyłku XVIII- go wieku, przy czym w XIX stuleciu i w czasach nowszych poddano go przebudowie. Pałac wzniesiony został na niewielkiej wysepce, otoczonej fosą wypełniona wodą. Dostęp do pałacu prowadził od południa poprzez most ukształtowany na osi portalu wejściowego. Elewacją frontową pałac zwrócony jest na południe ku wielkiemu dziedzińcowi folwarcznemu, założonego na planie wydłużonego prostokąta, wokół którego skupiono gospodarczą zabudowę. Wśród folwarcznych budynków wyróżnia się stajnia i wozownia z końca XVIII , wzniesiona w północnej części dziedzińca.
Najstarszym elementem parku dworskiego w Kwiatowie są stare dęby i lipy, dzisiaj ok. 200-letnie występujące na wschód od pałacu i folwarku. Z tego tez okresu pochodzą lipy posadzone na grobli otaczającej fosę.


Więcej na: slaskiezamki.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 31