Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WARSZAWA 34

Pałac Prezydencki w Warszawie
Lokalizacja: woj. mazowieckie, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 48

Pałac Prezydencki w Warszawie (również Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski, Rady Ministrów) – pałac w Śródmieściu Warszawy przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48. Od 1994 oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i jego kancelarii.
Największy z warszawskich pałaców. Najokazalszy gmach przy Krakowskim Przedmieściu swój obecny wygląd zyskał w XIX wieku podczas gruntownej przebudowy. Budowa pałacu w stylu barokowym rozpoczęła się w 1643 roku z inicjatywy hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego, z przeznaczeniem na jego warszawską rezydencję. W 1659 roku budynek kupił hetman polny i marszałek wielki koronny Jerzy Sebastian Lubomirski. Od 1674 roku, kiedy właścicielami pałacu zostali Radziwiłłowie, stał się on miejscem częstych zgromadzeń publicznych, uczt i balów. W 1818 roku pałac został siedzibą Namiestnika Królestwa Polskiego. Został wtedy przebudowany w stylu klasycystycznym według projektu Chrystiana Piotra Aignera. W 1821 roku przed pałacem ustawiono kamienne lwy dłuta Camillo Laudiniego, które pozostają tam do dziś.  W odbudowanym po pożarze z 1852 roku pałacu odbywały się zebrania Towarzystwa Rolniczego oraz bale z okazji przyjazdów Carów do Polski. W 1918 r. budynek został przejęty przez władze polskie i przeznaczony na siedzibę premiera i rządu.
W okresie II wojny światowej wnętrza pałacu zostały przebudowane na luksusowy hotel z kasynem Deutsches Haus. Po wojnie pałac wyremontowano i przebudowano. Swoją siedzibę miała tutaj Rada Ministrów, następnie pałac pełnił rolę reprezentacyjną – był wykorzystywany do różnego rodzaju oficjalnych spotkań. W 1955 roku podpisano tutaj Układ Warszawski, w 1989 roku toczyły się obrady Okrągłego Stołu.
W 1965 roku przed pałacem ustawiono pomnik księcia Józefa Poniatowskiego dłuta Bertela Thorvaldsena.
Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2012
Ilość zdjęć: 19