Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

BOBOLICE

Zamek w Bobolicach
Lokalizacja: (SMY) woj. śląskie, pow. myszkowski, gmina Niegowa

Zamek zbudowany został w połowie XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego jako kolejna warownia strzegąca południowej granicy Państwa Polskiego. Prawdopodobnie wcześniej istniał tu drewniany zamek zbójecki. Legendy mówią też o siedzibie rycerza Bolesława Krzywoustego - Boboli.
Od niedawna niewielkie, ale robiące wrażenie ruiny zamku położone na dość stromym wzniesieniu zamieniły się pięknie zrekonstruowany zamek.
Warownia ta była doskonale dopasowana do ukształtowania terenu. Ocalał z niej tylko górny zamek a konkretnie część mieszkalna z pozostałościami baszty na północno-wschodnim narożu, były to piękne mury z otworami okiennymi. Nie zachowało się w ogóle sklepienie. Kiedyś do zamku prowadził most zwodzony ponad suchą fosą, a całość otaczały mury z blankami. Od strony południowej do budynku zamkowego przylegała druga mniejsza baszta z kopułą. Natomiast poniżej od tej strony stała czwroboczna wieża bramna broniąca przedzamcza, obecnie została zrekonstruowana wraz z murem obwodowym.
Z zamku rozciąga się rozległy widok na całą okolicę, dobrze widać także sąsiedni zamek w Mirowie.
Obecnie ruiny zmieniły swoje oblicze, ponieważ kupił je senator Lasecki i kończy już proces odbudowy warowni. Można ją zwiedzać w sezonie .
Obecnie odkupili go bracia Laseccy i przeprowadzają kontrowersyjną odbudowę. Przy użyciu jurajskiego wapienia wzniesiono już m.in. mury obwodowe z wieżą bramną. Docelowo ma to być obiekt hotelowo - gastronomiczny.
Kiedy tam byłam, w zamku odbywały się ostatnie roboty przygotowawcze, przed symbolicznym zakończeniem rekonstrukcji i jego uroczyste otwarcie, które odbyło się 4 września 2011 r.

Więcej 
opisu na: zamekbobolice.pl
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2011
Ilość zdjęć: 105