Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

LUSZYN

http://majkad.blogspot.com/2010/10/luszyn.html
Pałac
Grabskich
w Luszynie

Zespół pałacowy Grabskich Pod Złotym Bażantem w Luszynie
Lokalizacja: (WGS) woj. mazowieckie, pow. gostyniński, gmina Pacyna

Pałac w Zespole pałacowym Grabskich „Pod Złotym Bażantem” w Luszynie został wybudowany w I połowie XIX wieku w formie willi włoskiej z czworoboczną wieżą dla rodziny Grabskich. W roku 1909 na zlecenie Stanisława Godlewskiego i jego żony Zofii pałac został przebudowany w wykorzystaniem murów wcześniejszego budynku według projektu Jana Heuricha młodszego. W roku 1927 przeprowadzono modernizację wnętrz według projektu Juliusza Nagórskiego. W roku 1937 po śmierci Zofii Godlewskiej majątek przeszedł na jej rodzeństwo Teodorę z Krzymuskich Godlewską, Marię z Krzymuskich Wartaszewską oraz Czesława Krzymuskiego. Po zakończeniu II Wojny Światowej pałac przeszedł w posiadanie PGR- u. Taki stan rzeczy utrzymywał się jeszcze w latach 90 tych XX wieku.
Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, o regularnej bryle, podpiwniczony, piętrowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach pobitych blachą. W połaciach symetrycznie rozmieszczone otwory okienne typu powiekowego, w części ryzalitu neobarokowe lukarny. Na elewacji frontowej niesymetrycznie rozmieszczone, różnej szerokości ryzality. Prawy umieszczono na osi skrajnej, lewy na drugiej i trzeciej osi. Trzy osie centralne z wejściem głównym do pałacu zostały obudowane czterokolumnowym portykiem jońskim w porządku wielkim, dźwigającym trójkątny szczyt wypełniony herbami rodowymi. Przy prawym boku pałacu umieszczono prostokątną, parterową przybudówkę. Wystrój wnętrz skomponowano w duchu neobaroku. Wystrój elewacji ograniczony do prostych naczółków nadokiennych, płaskich opasek okiennych, płaskie opracowanie ścian. Całość skomponowana w duchu neobaroku i klasycyzmu. Przed pałacem podjazd zdobiony kamiennymi figurami sfinksów. Na terenie zlokalizowano dwie bramy o wystroju neobarokowym.
W Skład Zespołłu pałacowego Grabskich „Pod Złotym Bażantem” w Luszynie wchodzi:
Pałac Grabskich, Kordegarda, Brama wjazdowa, Brama ogrodowa, Park.
Pałac i park w przyzwoitym stanie. Obiekt obecnie w remoncie. Obiekt niedostępny.

Źródło: polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2016
Ilość zdjęć: 13