Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

WOJANÓW

Pałac w Wojanowie
Lokalizacja: woj. dolnośląskie, pow. jeleniogórski, gmina Mysłakowice

Kompleks pałacowo-parkowy w Wojanowie to przykład ścisłego związku pomiędzy architekturą a krajobrazem, charakterystycznego dla romantyzmu I poł  XIX wieku. Atrybucja tego założenia nie budzi żadnych kontrowersji. Park krajobrazowy powstał w latach 30-tych XIX wieku i został przekształcony ok. połowy tego stulecia przez Petera Lenné (1789-1866), architekta króla pruskiego. Park wojanowski wykazuje cechy charakterystyczne dla twórczości tego architekta:
- udział dużych powierzchni trawnikowych,
- dalekie widoki z ogrodu na otaczający krajobraz,
- malowniczy układ zadrzewienia,
Wojnowski park został powiązany z architekturą pałacu zgodnie z wymogami dotyczącymi kształtowania modnych wówczas, romantycznych założeń pałacowo-parkowych.
Ów wzajemny związek w tym omawianym przypadku wyraził się m.in. przez wprowadzenie rozległego ogrodowego tarasu, który wraz z architekturą oranżerii stanowił architektoniczną granicę parku krajobrazowego. Ponadto na płaskim dachu wieżowej klatki schodowej w elewacji frontowej umieszczono drugi widokowy taras, z którego można objąć wzrokiem dużą część doliny Bobru wraz z zamykającymi ją łańcuchami wzgórz i Janowickich Rudaw. Wspaniały widok roztacza się również z najwyższych kondygnacji narożnych alkierzowych wież. Dawniej można było z nich podziwiać główne pasmo Karkonoszy, obecnie już niewidoczne, zasłonięte przez wysokie drzewa łomnickiego parku i nasyp z drogą prowadzącą do Krogulca.

Więcej na: palac-wojanow.pl


 

  
WOJANÓW zimą


  
Umieszczone zdjęcia wykonano: styczeń, maj 2010
Ilość zdjęć: 145