Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

DOROHUSK

Pałac
Suchodolskich
w Dorohusku

Pałac Suchodolskich w Dorohusku
Lokalizacja: (LCH) woj. lubelskie, pow. chełmski, gmina Dorohusk

Przepiękny Pałac, murowany z cegły posiadający specyficzny wystrój architektoniczny. Pałac Suchodolskich to obiekt murowany z cegły, parterowy, w części środkowej piętrowy, założony na rzucie wydłużonego prostokąta, pierwotnie jedenastoosiowy, z wydatnymi ryzalitami w fasadach frontowej i tylnej. Przepiękny Pałac, murowany z cegły posiadający specyficzny wystrój architektoniczny. Pałac Suchodolskich to obiekt murowany z cegły, parterowy, w części środkowej piętrowy, założony na rzucie wydłużonego prostokąta, pierwotnie jedenastoosiowy, z wydatnymi ryzalitami w fasadach frontowej i tylnej. Ryzalit środkowy tylny zamknięty jest trójbocznie. Obecnie zachowana jest tylko część środkowa i zachodnia. Z części wschodniej pozostały tylko piwnice i fundamenty. Układ wnętrza dwutraktowy, znacznie przekształcony. Stropy częściowo sklepione, a częściowo płaskie. Na parterze w części środkowej, od północy, salon z profilowanym gzymsem podsufitowym i dwoma wnękami piecowymi. Elewacje frontowe posiadają wystrój architektoniczny o podziałach pilastrowo-lizenowych z wieńczącym gzymsem profilowanym. Okna opatrzone profilowanymi obramieniami (częściowo skutymi). W tylnym ryzalicie środkowym okna o nadprożach arkadowych. Ryzality boczne zwieńczone szczytami w formie półkolistej, środkowy ryzalit posiada szczyt trójkątny. Dach łamany polski, pokryty gontem, z nowszymi facjatami. Nad częścią środkową i skrajnymi dachy dwuspadowe, niskie. W okresie okupacji pałac był użytkowany przez Niemców jako szpital wojskowy.
Obecnie obiekt jest wyremontowany, część pomieszczeń zajmuje biblioteka oraz ośrodek kultury i sportu. Przy pałacu pozostałości XVIII w. parku z klasycystycznymi nagrobkami kamiennymi rodziny Suchodolskich.

Źródło: pieknywschod.pl

Podczas zwiedzania pałacu spotkaliśmy sympatyczną osobę, która spontanicznie zaproponowała nam oprowadzenie po Gminnej Bibliotece Publicznej, a biblioteka ta znajduje się właśnie w tym pałacu. Tą osobą była Pani Irena Prokopowicz, która okazała się być Dyrektorem tej placówki. Przechadzając się po pomieszczeniach zmodernizowanego ostatnio tego przybytku kultury podziwialiśmy je, a szczególnie oddziały dla dzieci i młodzieży z "kącikiem malucha". W bibliotece na poddaszu znajduje się też pomieszczenie z komputerami, które są używane przez osoby korzystające z usług biblioteki.
Można tylko życzyć sobie i Wam wszystkim aby w każdej miejscowości naszego kraju była tak nowoczesna i w pełni skomputeryzowana biblioteka, przyjazna też niepełnosprawnym. Więcej informacji można uzyskać na stronie biblioteki. 

Oprócz tego mieliśmy też szczęście, przyjeżdżając do Pałacu Suchodolskich w Dorohusku, że trafiliśmy na Dożynki Gminne. Program uroczystości dożynkowych był bardzo bogaty. Tradycyjnie rozpoczął się przejazdem korowodu dożynkowego ulicami Dorohuska. Potem odbyła się Msza Święta oraz wiele oficjalnych wystąpień i spotkań. Były różne konkursy, występy, tańce a na koniec pokazy sztucznych ogni. 

Chciało by się powiedzieć: byłam tam, miód i wino piłam... Ale czasu było mało i tylko część dnia mogliśmy poświęcić na pobyt w Dorohusku. A skosztowaliśmy pysznego żurku i ciasta oraz regionalnego piwa Jagiełło. W sumie było bardzo miło i sympatycznie.BIBLIOTEKA
DOŻYNKI

Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2014
Ilość zdjęć: 98