Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

ŁAWICA

http://majkad.blogspot.com/2010/10/awica.htmlPałac
w Ławicy

Pałac w Ławicy
Lokalizacja: (DKL) woj. dolnośląskie, pow. kłodzki, gmina Kłodzko

Pałac w Ławicy wybudowano w XVII w. w Ławicy.
Pałac przebudowany został w 1886 r. wg daty na budynku. Przy obiekcie o cechach neorenesansowych i neobarokowych znajduje się folwark dworski - duże zabudowania gospodarcze, dziedziniec i pozostałości parku.
Obiekt o powierzchni 680 m² wzniesiony jest na planie prostokąta.
Pałac wraz z folwarkiem wzmiankowano w źródłach z 1830 i 1845 roku. Data na budynku – 1886 roku oznacza datę przebudowy. Przebudowy dokonanej na zlecenie Rudolpha Schöller, który pozostał właścicielem majątku przynajmniej do 1894 roku. Budynek eklektyczny, o cechach szwajcarskiej willi, murowany z kamienia i cegły, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwu- i trzykondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, nakryty dachem czterospadowym z lukarnami. Fasada (elewacja północno-wschodnia) skierowana jest na dawny dziedziniec folwarczny. Na osi fasady znajduje się ryzalit mieszczący główne wejście i klatkę schodową. Ryzalit wieńczy trójkątny przyczółek. W elewacji ogrodowej znajdują się kolejne ryzality, w trójkątnym przyczółku jednego z nich umieszczono wspomnianą wyżej datę przebudowy – 1886r. Na osi elewacji tylnej umieszczono parterowy ganek podtrzymujący drewniany balkon, nakryty czworobocznym łamanym hełmem. W południowo-wschodnim narożniku budynku umieszczono dwukondygnacyjny wykusz, a w północno-wschodnim narożniku wzniesiono pięcioboczną wieżę, będącą dominantą obiektu. Elewacje pałacu są częściowo ozdobione boniowaniem pasowym. Zachowały się liczne gzymsy (między kondygnacjami, wieńczący, nadokienne). Okna posiadają ozdobne obramowania, część z nich z kluczem. W narożniku od wschodu znajduje się pięcioboczna wieża. Pałac o cechach manieryzmu niderlandzkiego, trzykondygnacyjny. We wnętrzu zachowana ozdobna stolarka drzwiowa, sztukaterie oraz piec. Dziedziniec gospodarczy poza pałacem otaczają zabudowania mieszkalne pracowników folwarku, dawna wozownia, stodoła, obory. Na dziedzińcu przetrwał drewniany gołębnik. W położonym w pobliżu rezydencji zadrzewieniu, będącym pozostałością parku przeważają drzewa liściaste.
Obecnie obiekt wystawiony na sprzedaż przez ANR.Folwark dworski przy pałacu

Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2016
Ilość zdjęć: 57