Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SULISŁAW

Pałac w Sulisławiu
Lokalizacja: woj. opolskie, pow. brzeski, gmina Grodków 

Neogotycki pałac z połowy XIX w., murowany z cegły i kamienia, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, z licznymi ryzalitami i dwiema wieżami. Budynek podpiwniczony, dwukondygnacjowy, nakryty wysokimi, wielospadowymi dachami z lukarnami. Fasada rozczłonkowana trzema ryzalitami, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem i trzykondygnacjową okrągłą wieżą. W narożniku północno-wschodnim masywna czworoboczna wieża, prawdziwa dominanta obiektu. Elewacja o skromnej dekoracji architektonicznej, ożywione blankami, szczytami oraz gzymsami nadokiennymi. Budynek w trakcie prac remontowych.
Pierwsza wzmianka o Sulisławiu do jakiej dotarto pochodzi dopiero z 1814 r., kiedy to miejscowy majątek nabył jak sądzę król pruski Fryderyk Wilhelm III (w niektórych książkach można znaleźć wzmiankę, że był to cesarz Wilhelm I Hohenzollern został cesarzem w 1871 r., jest więc mało prawdopodobne by kupił Sulisław w 1814 r., ewentualnie król pruski nabył wieś dla swego młodszego syna Wilhelma von Hohenzollern, który z pewnością nie był wtedy cesarzem). Monarcha za zasługi w wojnie z Napoleonem przekazał Sulisław generałowi Hansowi von Yorck (1759-1830), hrabiemu von Wartenburg z Oleśnicy Małej koło Oławy. Od 1888 r. dobra sulisławskie należały do rodziny von Schaffgotsch z Kopic, a od 1919 do 1945 r. do rodu von Francken-Sierstopff. Po drugiej wojnie światowej majątek upaństwowiono, a częste zmiany właścicieli doprowadziły pałac w Sulisławiu do ruiny. W 1978 r. zdewastowany zabytek przejęło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i przeprowadziło generalny remont, po którym w budynku otwarto sanatorium podlegające Komendzie Wojewódzkiej Milicji w Opolu. Po przeobrażeniach ustrojowych z 1989 r. pałac w nieznanych mi okolicznościach znalazł się w rękach prywatnych. W 2005 r. zabytek został wystawiony na sprzedaż za 750 tysięcy euro, ostatecznie kupiec znalazł się dwa lata później. Pałac obecnie jest własnością prywatną. Zabytek dość dobrze widać z głównej drogi, zwłaszcza zimą.
Pałac w Sulisławiu otacza park krajobrazowy o powierzchni 3,9 ha. Na zachód od rezydencji znajdują się budynki dawnego folwarku. 

Obecnie w tym zabytkowym wyremontowanym już pałacu powstał hotel i spa oraz pierwszy w Polsce OŚRODEK MEDYCYNY AJURWEDYJSKIEJ . 

Więcej informacji na stronie: sulislaw.pl 

wewnątrz pałacu 


Budynki folwarczne. w których znajduje się również hotel


Pałac zimą jeszcze w trakcie budowyUmieszczone zdjęcia wykonano:styczeń 2011, lipiec 2014
Ilość zdjęć: 579