Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

RUNOWO KRAJEŃSKIE

Pałac

Zespół Pałacowo-Parkowy w Runowie Krajeńskim
Lokalizacja: woj. kujawsko-pomorskie, pow. sępoleński, gmina Więcbork
  
Pierwsze wzmianki o Runowie Krajeńskim pochodzą z roku 1325, gdzie jako właścicieli wymienia się Cystersów Koronowskich z Byszewa. Na przełomie XVI i XVII wieku Jan Orzelski zbudował murowany, obszerny dwór renesansowy w miejsce dawnej budowli drewnianej.
W 1860 r. dwór został przebudowany z inicjatywy ówczesnych właścicieli rodziny von Bethmann-Hollweg. W 1945 r. pałac został podpalony przez cofające się wojska niemieckie i zrujnowany ostatecznie w latach powojennych. Po wojnie posiadłość, aż do roku 1997, była własnością państwową.
Obecnie zespół pałacowo-parkowy w Runowie Krajeńskim znajduje się w rękach prywatnych i pewnie dzięki temu można powiedzieć jest jednym z najpiękniejszych zabytków romantycznej architektury renesansowej w całym powiecie. Kunsztownie odrestaurowany i luksusowo wyposażony kompleks hotelowo-restauracyjny, wraz z malowniczym 18 ha parkiem i jeziorem doskonale oddają klimat atmosfery pałacu z minionych wieków. Niepowtarzalne, luksusowe apartamenty, stylowo urządzone pokoje, wnętrza z zabytkowymi kominkami zapraszają do pobytu i organizowania bankietów, konferencji, koktajli, imprez plenerowych, galowych otwarć i prezentacji.
Drzewostan parku jest dobrze zachowany. W pobliżu ruin pałacu rośnie szereg ciekawych i cennych gatunków drzew. Drzewa parkowe zgrupowane są w swobodnych skupiskach o charakterze krajobrazowym oraz w alejach. Do najstarszych drzew wyjątkowo okazałych o walorach pomnikowych należą dwa dęby szypułkowe rosnące przy zachodniej granicy parku oraz klon sztrzępolistny - jedyny okaz w Polsce.
  
Więcej na: palacrunowo.plRunowo Krajeńskie - ruiny pałacuCentrum pałacowo-konferencyjne składa się ze stylowo odrestaurowanego XIX-wiecznego budynku z restauracją na parterze, z jednym apartamentem Chopin i 8 pokoi na piętrze.
Drugim budynek to współcześnie dobudowana części mieszkalna stylizowana na renesans. Na parterze tego budynku znajdują się 2 apartamenty, 3 pokoje kolumnowa sala konferencyjna na 30 osób. Na piętrze 11 pokoi dwuosobowych.


 Wnętrze centrum pałacowo-konferencyjne
Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2010
Ilość zdjęć: 119