Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

FRĄCZKÓW

Pałac we Frączkowie
Lokalizacja: (ONY) woj. opolskie, pow. nyski, gmina Pakosławice

Neorenesansowy pałac jest murowany z kamienia i cegły, otynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, nakryty wysokim dachem czterospadowym z nowszymi lukarnami. Fasada trzynastoosiowa, z trzema płytkimi ryzalitami, z których trzyosiowy ryzalit centralny mieszczący główne wejście do pałacu poprzedzony jest podcieniowym gankiem. Środkowy ryzalit ozdobiony jest pilastrami i zwieńczony znacznym szczytem ujętym w spływy wolutowe i esownicowe. Elewacja ogrodowa powtarza układ frontu. Wszystkie okna w ozdobnych obramieniach. Układ wnętrz dwutraktowy, z korytarzem pośrodku i obszernym holem wejściowym na osi. Druga kondygnacja pałacu jest wyższa, tworzy tak zwane piano nobile. We wnętrzach przetrwały mozaikowe posadzki, stropy kasetonowe z dekoracją stiukową, marmurowe kolumny korynckie, ozdobne piece kaflowe.
Bryła pałacu przed pożarem w latach 30-tych XX wieku prezentowała się znacznie efektowniej niż dzisiaj. Obiekt zdobiły dwie wieże usytuowane przy skrajnych ryzalitach oraz liczne mniejsze wieżyczki i wykusze.

Więcej 
opisu na: fraczkow.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: kwiecień 2011
Ilość zdjęć: 55