Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

NIEMODLIN

Zamek
w Niemodlinie

Zamek w Niemodlinie
Lokalizacja: (OPO) woj. opolskie, pow. opolski, gmina Niemodlin

Zamek w Niemodlinie to wielka późnorenesansowa rezydencja książęca otoczona zabudowaniami. Zbudowany on został na początku XIV wieku. Od roku 1314 do 1382 był rezydencją książąt niemodlińskich. W roku 1428 został zniszczony podczas wojen husyckich i spalony w roku 1552. Dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową w latach 1575 i 1589-1592. W roku 1610 zbudowano kaplicę zamkową. Ponownie zniszczono zamek w roku 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej, a następnie odbudowano. Z pierwotnego założenia zachowały się fragmenty murów wskazujące, że średniowieczny zamek zbudowany był na planie regularnym prostokąta. Wiedzie do niego budynek bramny z drugiej połowy XVIII wieku z wielką wieżą wjazdową na osi zwieńczoną hełmem. Za budynkiem bramnym rozciąga się dziedziniec gospodarczy, z którego do zamku prowadzi most, ozdobiony wykutymi w kamieniu św. Florianem, Janem Chrzcicielem, Antonim i Janem Nepomucenem. Zamek jest czteroskrzydłowy, z renesansowym dziedzińcem pośrodku i arkadowymi krużgankami renesansowe, przebudowane zapewne w drugiej połowie XIX wieku.
Zamek jest tak olbrzymi i tak znaczący w bogatej historii Śląska Opolskiego, że trzeba go poznać. Z bliska przedstawia się też znacznie lepiej niż na zdjęciach. 
  
Umieszczone zdjęcia wykonano: styczeń 2011; lipiec 2015; czerwiec 2016
Ilość zdjęć: 287