Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

MUCHÓW

http://majkad.blogspot.com/2010/10/muchow.html
Pałac
w Muchowie

Pałac w Muchowie
Lokalizacja: (DJA) woj. dolnośląskie, pow. jaworski, gmina Męcinka

Całość założenia powstała ok. 1920 r. prawdopodobnie dla rodziny von Sprenger. Zespół pałacowy składa się m.in. z 2 - kondygnacyjnego pałacu, który został wzniesiony ok.1910 r. w stylu elektrycznym. Jest to piętrowa budowla powstała na rzucie prostokąta z ryzalitami na narożach,  oraz z wieżyczką, z mieszkalnym poddaszem, nakryty czterospadowym dachem mansardowym z lukarnami, podjazdem wspartym na murze oporowym oraz murowanej, piętrowej oficyny mieszkalnej. W reprezentacyjnym holu, salach parteru, korytarzach pierwszego piętra i poddasza zachował się jednolity wystrój stolarski. Wewnątrz znajduje się cenny piec kaflowy przywieziony z pałacu Nostizów w Luboradzu. Wejście główne znajduje się w podcieniu z tarasem na górze. Wokół rozciąga się niewielki park z basenem.
Pałac jest wpisany do rejestru zabytków, a obecnie mieści się w nim Powiatowy Zespół Schronisk Młodzieżowych w Jaworze oraz Centrum Edukacji Ekologicznej i Wulkanizmu – Pałacyk w Muchowie.


Ciekawostką pałacu jest ogrzewanie piecem, w którym medium jest powietrze. Otóż do pieca jest doprowadzane świeże powietrze, które po ogrzaniu rozprowadzane jest do każdego pomieszczenia osobnym przewodem. Całość działa w systemie grawitacyjnym bez żadnych dodatkowych wentylatorów. Jest to bardzo interesujące rzadko spotykane  rozwiązanie inżynieryjne.Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 49