Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRAKÓW 30

http://majkad.blogspot.com/2010/10/krakow-30.htmlPałac
Popielów
w Krakowie

Pałac Popielów w Krakowie
Lokalizacja: (KR) woj. małopolskie, stolica województwa, Kraków, ul. Św. Jana 20

Dom opatów cysterskich z Jędrzejowa (także Kamienica Cystersów Jędrzejowskich lub Kamienica Kołłątajowska, również Pałac Popielów) – zabytkowa kamienica o charakterze pałacowym z XV w.  zlokalizowana jest na rogu ul. św. Jana 20 i ul. św. Marka.
Kamienica została przebudowana w 1744 przez Franciszka Placidiego. Wejście zdobi okazały późnobarokowy portal, którego dekorację tworzą m.in. kartusz z herbem Sulima, figurki aniołków ponad tympanonem oraz atlantów dźwigających belkowanie. Pałac-Kamienica Popielów lub Kołłątajowska, przebudowana przez Franciszka Placidiego z dwóch kamienic mieszczańskich na zlecenie cystersów z Jędrzejowa. W latach 1782-1791 zamieszkiwał tu ks. Hugo Kołłątaj. Na początku XIX w. należała do rodziny Wielogłosowskich, którzy w 1817 odsprzedali ją Konstantemu Popielowi. W tej kamienicy odbywały się spotkania czwartkowe gromadzące elitę intelektualną Krakowa; organizował je syn Konstantego Paweł Popiel. W połowie XIX w. pałac był siedzibą Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Na parterze rezydencji zamieszkiwał w latach późniejszych dramatopisarz, poeta i publicysta Karol Hubert Rostworowski. W swojej krakowskiej siedzibie Popielowie zgromadzili cenne archiwum i bogatą bibliotekę. Zbiory te zostały następnie przeniesione do ich nowego domu przy ul. Basztowej nr 3. Obok wspaniałego portalu wejściowego, na uwagę w tym budynku zasługują detale rokokowe, stylowa krata przed klatką schodową oraz XVIII-wieczna balustrada. Na parterze pałacu znajdują się pomieszczenia o sklepieniach beczkowych. Fasadę rezydencji zdobią obramienia okien pierwszego piętra (piano nobile). Z okien tych przyglądano się niegdyś wyprowadzanym z krypty kościoła Pijarów konduktom pogrzebowym wybitnych Polaków.

Źródło: wikipedia.pl

Umieszczone zdjęcia wykonano: maj 2016
Ilość zdjęć: 9