Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

SZALEJÓW DOLNY

http://majkad.blogspot.com/2010/10/szalejow-dolny.htmlPałac
w Szalejowie Dolnym

Pałac w Szalejowie Dolnym
Lokalizacja: (DKL) woj. dolnośląskie, pow. Kłodzki, gmina Kłodzko

Pałac wybudowano w XVI-XVII w. w Szalejowie Dolnym (w zachodniej części Kotliny Kłodzkiej) jako renesansowy dwór.
Dwór wzniesiony przez kłodzkich jezuitów w XVII w. Z tych czasów pochodzi środkowa część obecnej budowli oraz kartusz z datą 1694 i herbem jezuitów wmurowany w oficynę mieszkalną. Po kasacie zgromadzenia w 1773 r. dobra w Szalejowie Dolnym wraz z pałacem przejął Królewski Instytut Szkolny.
W wyniku licytacji właścicielem został hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden. Po jego śmierci pałac odziedziczyła siostra hrabiego Wilhelmina, żona Ottona Fryderyka Juliusza von Muenchhausena. Jego syn Ernest przebudował pałac w 1844 r. Kolejne przebudowy miały miejsce w końcu XVIII i XIX w.
Pałac został gruntownie przebudowany w latach 1840-44 i 1872 na neogotycki pałac. Obiekt wraz z parkiem, w którym znajdują się pozostałości grobowca rodziny Münchhausenów, jest częścią zespołu pałacowego.
W latach 1944–1945 w pałacu mieściła się komendantura (dowództwo) lotniska polowego Luftwaffe Feldflugplatz Komturhof, mającego szczególne znaczenie, gdy front osiągnął granicę Śląska (2. połowa stycznia 1945).Umieszczone zdjęcia wykonano: październik 2015
Ilość zdjęć: 96