Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

STARGARD 1

http://majkad.blogspot.com/2010/10/stargard-szczecinski-1.htmlPałac
w Stargadzie
Giżynku

Pałac w Stargardzie (daw. Stargard Szczeciński) Giżynku
Lokalizacja: (ZST) woj. zachodniopomorskie, pow. stargardzki, gmina Stargard (daw. Stargard Szczeciński)

Pałac Giżynek położony jest około 2 km na płd-zach. od centrum Stargardu, na południe od drogi Stargard-Skalin. To budynek pałacowy, wybudowany w II poł. XIX w. w stylu neogotyckim, rozbudowany w 1922 r. Najstarsze informacje o tym majątku pochodzą z lat 20-tych XX w., kiedy właścicielem był (do 1945 r.) Ferdinand Giese. Od niego powstała nazwa majątku: Giesenfelde. Po II wojnie światowej pałac użytkował PGR, były tam pomieszczenia biurowe i mieszkalne.
Fundamenty i podmurówka jest z granitu i cegły. Cokół otynkowany. Ściany są murowane z cegły ceramicznej. Wewnątrz wprowadzono wiele podziałów, które przesłoniły jego pierwotny układ dwutraktowy z wewnętrznym korytarzem. Zachowane jest pomieszczenie hallu. Do zachodniego boku północnej elewacji przylega dobudówka, w środku elewacji południowej jest ażurowa weranda, na którą prowadzą schody. Przed pałacem zachował się częściowo park. Rozebrana została stodoła, chlewik, kuźnia.
Obecnie budynek zamieszkuje dziesięć rodzin, które kupiło pałac na własność.

Źródło: polskiezabytki.pl


Umieszczone zdjęcia wykonano: sierpień 2015
Ilość zdjęć: 9