Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KIELCE

Zamek Biskupów Krakowskich w Kielcach
Lokalizacja: (TK) woj. świętokrzyskie, stolica województwa


Zamek Biskupów Krakowskich w Kielcach jest obecnie główną siedzibą Muzeum Narodowego. Należał niegdyś do biskupów krakowskich, właścicieli rozległych dóbr świętokrzyskich. Rezydencję biskupów ufundował Jakub Zadzik w latach 1627-1635 podkanclerzy i kanclerz wielki koronny, biskup chełmiński, a od 1635 r. biskup krakowski. W latach 1637-1644 powstał piętrowy budynek nakryty wysokimi bliźniaczymi dachami z wieżami w narożach.
Jego symetryczny, trójdzielny plan, loggie, wieże i układ reprezentacyjnych wnętrz nawiązują do rezydencji z lat 20. i 30. XVII w., w tym królewskich – Zamku Ujazdowskiego i Pałacu Kazimierzowskiego w Warszawie.
Przed pałacem znajdował się dziedziniec zamknięty murami z paradną bramą od strony miasta, a z tyłu ogród ozdobno-użytkowy, zwany włoskim, z 4 kwaterami wypełnionymi ziołami oraz sadem, otoczony murem ze strzelnicami i 2 bastionami. Osiowość założenia na linii wschód-zachód (kolegiata - dziedziniec reprezentacyjny - pałac - ogród - baszta) miała oparcie widokowe we wzgórzu Karczówka i wzniesionym tam kościele.
Płaska, bezporządkowa fasada pałacu ma podział trójdzielny, wyznaczony rytmem okien w obramieniach z piaskowca. Część środkową akcentuje loggia filarowa w oprawie z marmuru, której odpowiadają na piętrze wielkie okna reprezentacyjnej sieni. Nad arkadami loggii widnieją kamienne kartusze z herbami. Po bokach znajdują się odsunięte od korpusu sześcioboczne wieże nakryte ażurowymi hełmami i połączone z nim parawanowymi ścianami zwieńczonymi obeliskami, z bramkami prowadzącymi na boczne dziedzińczyki.
Elewacja tylna, choć skromniejsza, również powtarza układ fasady - z loggią i prostymi niegdyś schodami prowadzącymi do ogrodu.
Obok zamku znajduje się Katedra pw. Wniebowzięcia NMP. Barokowa świątynia posiadająca zachowane elementy romańskie, usytuowana jest na Wzgórzu Zamkowym. Świątynia została ufundowana w 1171 r., potem wielokrotnie ją przebudowywano. Wyposażenie pochodzi z XVIII w., a malowidła powstały w XIX w. pędzlami uczniów Jana Matejki. Barokowy ołtarz główny to dzieło autorstwa Antoniego Frackiewicza. 

Więcej na: mnki.pl


Zdjęcia poniżej z lipca 2011
  


 

Umieszczone zdjęcia wykonano: czerwiec, listopad 2010; lipiec 2011, czerwiec 2015
Ilość zdjęć: 181