Witaj u MajkiD

Witam wszystkich odwiedzających i zapraszam do spacerku

po moim ZAMKOWO - PAŁACOWYM blogu fotograficznym

Niech Was nie zrazi ilość umieszczonych tu zdjęć, postanowiłam potraktować ten mój blog
jako fotograficzn
ą dokumentację odwiedzanych przeze mnie obiektów. W szczególności stronę moją polecam tym, którzy nie mogą na własne oczy zobaczyć tych zamków i pałaców.

Współtwórcą i administratorem tej strony jest mój mąż Daro.

KRZYWAŃ


Pałac
w Krzywaniu
Pałac w Krzywaniu
Lokalizacja: (GSL) woj. pomorskie, powiat słupski, gmina Dębnica Kaszubska

Krzywań jest małą wsią sołecką leżącą w powiecie słupskim. W tej wsi znajduje się pałac, który wraz z ziemiami był w posiadaniu rodziny von Althen. Pałac w Krzywaniu położony w południowej części wsi, oddalony około 300 metrów na południe od zabudowań wiejskich. Od północy, zachodu i wschodu znajdują się zabudowania gospodarcze dawnego folwarku. Od południa pałacu położony jest park w stylu angielskim. Pałac fasadą zwrócony jest w kierunku północno- zachodnim. Pałac został wybudowany w stylu neobarokowym w II połowie XIX wieku, rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Skrzydło zostało dobudowane prawdopodobnie w XX wieku. Pałac zbudowany na planie dwóch prostokątów- do części frontowej na planie leżącego prostokąta dostawiona od południa część węższa na planie wydłużonego prostokąta. Od północnego – zachodu znajduje się niewielki ryzalit środkowy, część frontowa pałacu jest dwutraktowa. Na osi środkowej znajduje się sień i holl z klatką schodową. Część południowa dwu i półtraktowa, trakt środkowy korytarzowy. W południowym narożniku znajduje się sala balowa. Z dawnego wyposażenia i wystroju pałacu zachowały się dwa ozdobne piece kaflowe, balkon w sali balowej z pełną balustradą o dekoracji architektonicznej, ozdobne narożne szafy na galerii na piętrze, boazerie z dekoracją roślinną, stropy z dekoracją sztukatorską. Wejście do pałacu jest w ryzalicie środkowym. Pałac jest podpiwniczony, dwukondygnacyjny ze strychem na poddaszu. Część frontowa pałacu nakryta dachem czterospadowym, część południowa dwuspadowym. Pałac jest murowany z cegły, otynkowany, dekoracja wykonana w tynku.
Przyległy park w stylu angielskim jest pełen różnorodnych drzew i krzewów. Przez całe lata nikt nie dbał o ten park a mimo to stanowi unikalny zakątek przyrody. Od budynku pałacu prowadzi w stronę lasu aleja bukowa, którą można dotrzeć do drogi głównej wiodącej do Słupska. Na uboczu parku, tuż przy alei bukowej znajduje się metalowa konstrukcja altanki. Altanka uległa zniszczeniu przez czas, a mimo jest bardzo piękna. Za parkiem znajduje się przyległe jeziorko otoczone lasem bukowym. Wieczorem słychać rechot żab.
Obecnie pałac jest opuszczony i popada w ruinę.

Pozostałości zabudowań gospodarczych.
Umieszczone zdjęcia wykonano: lipiec 2017
Ilość zdjęć: 11